Kolejne lotnisko regionalne w budowie

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
22 października 2012 21:24
16 komentarzy
Przegląd prasy:
Reklama

Powyższy materiał pochodzi z "Kurier Poranny", czytaj cały artykuł » Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułów zamieszczanych w przeglądzie prasy. Niniejszy materiał stanowi jedynie krótkie omówienie artykułu. Pod streszczeniem zamieszczony został link, pod którym znajduje się pełny artykuł.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gosc_6c6a0 2012-10-27 00:57   
gosc_6c6a0 - Profil gosc_6c6a0
hops: wcale nie dramatyzuję z tym dojazdem ;) wyobraź sobie tylko, że ludzie narzekają, że low-costy latają na oddalone od centrów miast lotniska i trzeba zawsze z nich dojechać czasami 100km do danego miasta. A teraz sytuacja osób mieszkających w Białymstosku: mają 200km do Warszawy... i za każdym razem chcąc gdzieś polecieć muszą te 200km pokonać
hops 2012-10-27 00:06   
hops - Profil hops
BZG i LCJ jako przykłady, przepraszam czego? XD budowa lotniska to pikuś. w Szymanach jest pas, jest wieża, nawet jak się okazuje ILS, bo budowa lotniska to pikuś - trzeba je utrzymać!
gosc_79abb 2012-10-26 10:52   
gosc_79abb - Profil gosc_79abb
@hops wiesz, przez lata władze centralne mówiły: po co wam lotnisko, zbudujemy wam S8 do Warszawy, linię kolejową i szybko dostaniecie się do Okęcia.(to samo z resztą mówiły w przypadku Lublina). Latą minęły, powstało owszem parę odcinków S8, ale linia kolejowa leży, na resztę S8 poczeka się z 5 lat jak nic(oczywiście po drodze mogą być opóźnienia bo zabraknie kasy). Dlatego samorządowacy już mają dość obietnic ze stolicy i wolą wziąć sprawę we własne ręce(podobnie było z Lublinem). Koszt budowy lotniska to koło 400 mln zł czyli z 10% kwoty jaką trzeba wydać na brakujące 100km S8. Sporo kasy znajdzie się w RPO, z resztą w obecnym budżecie była, ale przez opóźnienia przesunięto na drogi i zostało jakiejś 25 mln na przygotowanie inwestycji a resztę dołoży się z RPO w nowym budżecie unijnym. Utrzymanie lotniska owszem trochę kosztuje, ale bez lotniska ciężko przyciągnąć inwestorów, to brak turystów(bo wielu zniechęca zły dojazd). Lotnisko samo w sobie od początku nie wyjdzie na plus(w Polsce ocenia się, że musi obsługiwać z 1 mln paxów), ale tym mneijszym portom nie przychodzi do głowy by zwijać interes(RZE,BZG,LCJ) a rozwijają się by dobić do 1 mln. Wiedzą, że lotnisko to inwestycja. Podobnie jak drogi- wydaje się pieniądze i szybko zwrotu nie ma, ale bez tego mało kto zainwestuje, przyjedzie itd. O ile dobrze pamiętam nie ma lotniska w Grodnie a low-costy nie latają na Białoruś, więc Białystok mógłby przyciągnąć szerokie rzesze Białorusinów(tak jak robi to dziś Modlin). Niech Białystok uczy się od Lublina i na jego błędach a będzie dobrze(raport środowiskowy w 2013, dalej opracowywanie Koncepcji programowej, projektów, przetargi koło 2015 i w 2017 otwarcie).
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama