Katastrofa w Brazylii

30 września 2006 12:23
7 komentarzy
Reklama
Ekipy ratunkowe zlokalizowały w sobotę (30.09) wrak brazylijskiego samolotu pasażerskiego Boeing 737-800 taniej linii lotniczej GOL, który dzień wcześniej rozbił się w dżungli Amazonii ze 155 osobami na pokładzie. Prawdopodobnie nikt nie przeżył katastrofy.

Przedstawiciel władz lotniskowych Infraero, Jose Carlos Pereira, poinformował, że wygląd wraku wskazuje na to, że samolot uderzył w ziemię dziobem. Zasugerował tym samym, że szanse na to, by ktoś przeżył katastrofę, są bardzo nikłe.

Jeśli te sugestie potwierdzą się, byłaby to najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w historii Brazylii.

Brazylijskie media podały wcześniej w sobotę, że samolot zaginął w piątek po powietrznej kolizji z odrzutowym samolotem dyspozycyjnym nad dżunglą Amazonii.


Do katastrofy mogło dojść po powietrznej kolizji samolotu pasażerskiego brazylijskich tanich linii lotniczych GOL (zdjęcie górne) z odrzutowym samolotem dyspozycyjnym typu Embraer Legacy (zdjęcie dolne). Fot. HO REUTERS


Mer miasta Peixoto de Azevedo w stanie Mato Grosso poinformował, że zaginiony samolot rozbił się na jednej z tamtejszych farm. Inne źródła nie potwierdziły na razie tej informacji.

Samolot brazylijskich tanich linii lotniczych GOL odbywał rejs z głównego miasta Amazonii Manaus do stolicy kraju Brasilii. Drugi uczestniczący w kolizji samolot wylądował z uszkodzonym skrzydłem na lotnisku w Serra do Cachimbo, mniej więcej w połowie drogi między Manaus i Brasilią.

Boeing wystartował z Manaus w piątek (29.09) o godzinie 14.36 czasu lokalnego (19.36 czasu polskiego). W Brasilii miał wylądować o godzinie 18.12 (23.12 czasu polskiego). Według linii GOL, na pokładzie było 149 pasażerów i sześciu członków załogi.


Rodziny pasażerów oczekują na jakiekolwiek wiadomości o zaginionych. Fot. STRINGER/BRAZIL REUTERS


Pereira powiedział, że dżungla, gdzie spadł samolot, jest tak gęsta, że aby mogły tu lądować śmigłowce do poszukiwań, najpierw trzeba spuścić na linach ludzi, którzy przerzedzą gęstwinę.

Założone w 2001 roku towarzystwo GOL jest obecnie drugim największym brazylijskim przewoźnikiem lotniczym, obsługując nie tylko komunikację wewnętrzną, ale także połączenia z krajami sąsiednimi.

Samolot, który się rozbił, został dostarczony przez zakłady Boeinga 12 września bieżącego roku i do tej pory spędził w powietrzu zaledwie 200 godzin.


Przypuszczalny sprawca katastrofy, odrzutowy samolot dyspozycyjny typu Embraer Legacy, już po kolizji na lotnisku Campo de Provas Brigadeiro Velloso. Zastanawiające są zaledwie niewielkie uszkodzenia lewego skrzydła (małe zdjęcie po prawej u góry) w kontekście całego wydarzenia. Fot. AGENCIA NACIONAL DE AVIAÇÃO CIVIL (ANAC)/ FORÇA AÉREA BRASILEIRA


na podstawie informacji prasowych

Paweł Cybulak, Marcin Jędrzejczak

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_seba 2006-10-02 18:29   
gosc_seba - Profil gosc_seba
po focie mniejszego samolotu misal dostac w silnik lub skrzydlo bo mu (malemu) "wingeta" brakuje
gosc_seba 2006-10-01 22:06   
gosc_seba - Profil gosc_seba
skoro ktos tu pisze o nie nadzorowanym ruchu to strach tam latac! ale chyba kazdy samolot ma "transpodem" czy podobnie zwane urzadzonko ktore pokazuje ze leci? nie zgadzam sie z tym poniewaz kazdy samolot ma TCAS - obszernie o tym tu zobacz link wiec smiem twierdzic iz w omawianej tragedii uczestniczyly samoloty ktore bankowo mialy wersje 2 wiec nie rozmumiem musieli piloci wiedziec ze sa na kolizyjnym!! - a moze to ten mniejszy samolot musial wykonac manewr aby ominac inny jakis samolot i wpadl na gol'a???
waw-gru 2006-10-01 21:12   
waw-gru - Profil waw-gru
zdziwiłbyś się, ilu jeszcze zna polski, i jak bardzo by chcieli do nas przyjechać tylko że ich na bilet nie stać.. Curitiba, niecałą godzinkę lotu od GRU to największe polskie miasto w Ameryce Płd.

a co do przyczyn - nad Amazonią istnieje spory nieoficjalny ruch lotniczy, niewielkie, prywatne samoloty handlarzy narkotyków. wcale bym się nie zdziwił, gdyby to taki samolocik był bezpośrednim sprawcą katastrofy
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy