Przyczyna omyłkowego lądowania

19 sierpnia 2006 11:13
59 komentarzy
Reklama

Domniemanym powodem omyłkowego lądowania Boeinga 737 na lotnisku wojskowym w Krzesicach - o czym informowaliśmy w materiale "Wylądowała 14 km od Ławicy..." - była słaba znajomość języka angielskiego Turczynki pilotującej maszynę.

Według relacji linii lotniczych SkyAirlines przyczyną pomyłki było niewłaściwe naprowadzenie samolotu przez wieżę kontroli lotów. Piloci samolotu byli przekonani, że kontrolerzy poznańskiego lotniska są w kontakcie wzrokowym z samolotem i dlatego wydali im zgodę na lądowanie.

- Turecki pilot słuchał i wykonywał komendy naszej wieży kontrolnej i nie wiadomo, dlaczego, ale wylądował na lotnisku wojskowym w Krzesinach- powiedział PAP dyżurny lotniska Ławica Jerzy Brychcy.

- Środowe wydarzenie zgodnie z prawem lotniczym jest oceniane jako incydent. Jego wyjaśnieniem zajmie się Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, a Urząd Lotnictwa Cywilnego wystosuje w tej sprawie pismo do tureckich władz lotniczych z prośbą o wyjaśnienia - powiedziała Katarzyna Krasnodębska, rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego. - Jeśli strona polska nie otrzyma wyjaśnień, będzie miała prawo cofnąć tym liniom zezwolenie na loty w Polsce lub, po konsultacji z Komisją Europejską, wpisać je na tak zwaną czarną listę przewoźników - dodała.

Znajomość języka angielskiego jest podstawowym wymogiem dla pilotów prowadzących maszyny na trasach międzynarodowych i musi być ona udokumentowana certyfikatem.

Kto więc zawinił? Wyjaśni to wkrótce Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Krystian Urban, Paweł Cybulak

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
malkontent 2006-08-23 22:38   
malkontent - Profil malkontent
Gratuluję znalezienia strony Jacka Tomczaka, sporo się z niej dowiesz.
Symulator proceduralny wymaga działającej łączności i zegarka. Żadna to filozofia.
Nie twierdzę, że w kontroli ruchu lotniczego nic się nie da usprawnić, ale nie zrobisz tego ani Ty, ani ja. Tęgie łby nad tym pracują i ja mam do nich zaufanie.
BTW wbrew temu co twierdzi Jacek na swojej stronie nadal będzie się uczyć kontroli proceduralnej, która w chwili gdy to piszę zapewniana jest na wszystkich lotniskach w kraju z wyjątkiem Warszawy (koniec zmiany w Krakowie, radar w Gdańsku w wymianie).
chris 2006-08-23 22:23   
chris - Profil chris
malkontent : Mówisz w czasie przyszłym, a radar już jest kupiony !
Ale podsumowując dyskusję, być może nie mam racji, napewno zasady ruchu lotniczego są dużo bardziej skomplikowane niż sobie teraz wyobrażam, być może nie da się lepiej i procedur nie da się poprawić.
Ja w swoim życiu zawodowym byłem i jestem jednak przyzwyczajony do ciągłego doskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa. Nie ma takiego przepisu, normy i procedury której nie można by poprawić. Ja podałem swoje amatorskie bo amatorskie ale wątpliwości opierając się na faktach.
Ty jednak nie przekonałeś mnie, bo nie można przekonać twierdząc że to jest dobre bo to wymyśliły tęgie głowy i już . Ja w każdym razie nie lubię aksjomatów. Niewierna ze mnie dusza.
Jeżeli uważasz że nieautoryzowane lądowania nie są częstym zjawiskiem to być może tak jest i być może nie warto się trudzić i cokolwiek zmieniać skoro raz na parę lat może rozbije się jeden samolot, cóż to znaczy przy milionach lotów...Odnosze jednak wrażenie że dzieje się tak jedynie dltego że coraz mniej jest lotnisk na których stosuje się kontrolę proceduralną i najsłabsze ogniwo - człowiek jest potężnie wspomagany techniką. Cytuje artykuł który chwilę temu znalazłem ... " Warszawski symulator proceduralny został wyprodukowany w Zakładzie Techniki Lotniczej w Pradze - Ruzyne. Pracuje w Warszawie od maja 1987, i już wtedy nie był już urządzeniem ultranowoczesnym. Nadal działa sprawnie, ale powoli zbliża się do "śmierci technicznej" z powodu prozaicznego braku części zamiennych. O następcy się nie mówi - kontrola proceduralna to przecież przeżytek. Stare przysłowie powiada, że na pochyłe drzewo nawet Salomon nie naleje. "
Zupelnie ju zabawny jest cytat od której zaczyna się ten artykuł : "Słodka ignorancja nie jest przywilejem fachu, w którym tyle rzeczy trzeba wiedzieć koniecznie [...]"
Stanisław Lem, "Ananke"
malkontent 2006-08-23 21:46   
malkontent - Profil malkontent
A ile Twoim zdaniem?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama