Wylądowała 14 km od Ławicy...

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
16 sierpnia 2006 22:59
29 komentarzy
Reklama

Pilotowany przez kobietę Boeing 737 z 170 pasażerami na pokładzie wystartował dziś (16.08) o 22:30 z podpoznańskich Krzesin do poznańskiej Ławicy. To pierwszy i jedyny tak krótki rejs na trasie krajowej. Odległość między lotniskami wynosi niecałe 14 km. Czyżby wyrosła nam konkurencja dla Direct Fly? :-)

Do niebanalnej pomyłki doszło dzisiaj (16.08) wieczorem w Poznaniu. Samolot należący do tureckiej linii lotniczej SkyAirlines lecący z Antalii w Turcji do Poznania wylądował kilkanaście kilometrów od portu docelowego na wojsowym lotnisku w Krzesinach. - Samolot był naprowadzany na lotnisko Ławica, ale ostatecznie wylądował w Krzesinach - powiedział w radiu ZET Piotr Paszkowski, rzecznik MON-u.

Lotnisko Ławica i Krzesiny


Poznańskie lotnisko było przygotowane do przyjęcia maszyny.
- Obsługa lotniska zapaliła wymagane światła. Nie wiadomo, dlaczego zagraniczna pani pilot wylądowała na Krzesinach. Prawdopodobnie pomyliła się. Takie sytuacje są rzadkością, ale się zdarzają - powiedział Jerzy Brychcy, dyżurny poznańskiego portu.

Pasażerowie ponad dwie godziny spędzili w samolocie. Nie pozwolono im opuścić maszyny, ale otrzymali darmowe napoje. O godzinie 22:30 samolot wystartował z Krzesin i kilka minut później wylądował na Ławicy.

Ta pomyłka to kolejny argument za jak najszybszym uruchomieniem nowego radaru zbliżania.

Poznańskiego Centrum Osłony Radarowej


Redakcja portalu pasazer.com podczas ubiegłorocznej akcji "Lądujemy w..." miała okazje zobaczyć nowe stanowiska kontroli zbliżania, jednak do tej pory nie zostały one uruchomione.

Paweł Cybulak, Dorota Kalinowska

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_tino 2006-08-25 21:39   
gosc_tino - Profil gosc_tino
Na mapach nawigacyjnych jest jak byk napisane "DO NOT MISTAKE KRZESINY ... WHEN APPROACHING POZNAN ŁAWICA..."
zobacz link

A co do precyzji pani pilot - SKY mial być na POZ o 1950 i w okolicach tej godziny wylądowal na Krzesinach - nie bylo wtedy jeszcze o tej godzinie tak ciemno.

Pytanie do tych, którzy są zawiedzeni działaniami naszego wojska i obrony: Co miało zrobić wojsko, gdy dowiedziało się (jeszcze przed lądowaniem sky'a), że ląduje u nich samolot cywilny? (Tylko nie odpowiadajcie, że 'zestrzelić', bo to przerażająca odpowiedź).
To nie jest tak, że oni tam sobie siedzą w jednostce na Krzesinach i nic nie robią, a tu nagle 'o jakiś samolot u nas wylądował' - nie, stan gotowości był już wylądowaniem.
Na takie incydenty są odpowiednie przepisy i procedury, jakie należy wykonać.

Poza tym śmieszą mnie wypowiedzi typu: "Nawalili goście z wieży..." Wieża na POZ kazała marszałkowi (ten z autem 'follow me') wyjechać i czekać już na sky'a 5-7 minut przed lądowaniem, a 5-7 minut przy prędkości lotu B737 to jest wiecej niż 14km.

Wspóczucia dla paxów, którzy czekali bez żadnej informacji na pokładzie.

PS. Zdjecie lotnicze jest stare i nie ma na nim nowej plyty i TWA Bravo na Ławicy :P
malkontent 2006-08-20 21:06   
malkontent - Profil malkontent
w jaki sposób mieli nawalić "goście z wieży"?
gosc_Grzes 2006-08-18 20:05   
gosc_Grzes - Profil gosc_Grzes
Czytałem na Onecie że piloci maja wylatane 10 000h. Jeśli to prawda, a ufam że tak to ŻADNE ZAPEWNIENIA nie przekonają mnie że ta Pani nie umiała angielskiego!! Potrafiła wylądować na innym lotnisku w takich warunkach a to jest efektem własnie tych 10 000h w powietrzu. Nawalili goście z wieży i tyle.... za to postawa naszych żołnierzy: Boże 2h jechali to samolotu??!!!! toż to rekord świata!!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama