×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wymiana wadliwych wyświetlaczy.
Jak podaje The Wall Street Journal, Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) podeszła do sprawy obowiązkowej wymiany starszych wyświetlaczy firmy Honeywell w kokpicie pilota, które zostały zainstalowane w ponad 150-ciu Boeingach 737 i 777 amerykańskich przewoźników. Wyświetlacze te budziły obawy dotyczące podatności na zakłócenia przez sygnału Wi -Fi. Kontrolerzy amerykańscy ostrzegają, że w skrajnych przypadkach, systemy Wi-Fi na pokładzie komercyjnych statków powietrznych mogą spowodować miganie wyświetlaczy lub czasowy zanik obrazu. Wcześniej odkryte usterki wykazały inne linie lotnicze w kilkuset samolotach pasażerskich na całym świecie.

FAA zdaje sobie sprawę z popularności łączności internetowej  Wi-Fi wśród pasażerów linii lotniczych, ale mimo to wskazuje na ograniczenie  używania własnych urządzeń elektronicznych poniżej 10000 stóp(3048 metrów). Przedstawiciele branży lotniczych nie podjeli jeszcze działeń w tej sprawie, ale rozgłos i powaga tego tematu może mieć znaczący wpływ na podjecie ostatecznej decyzji w sprawie ograniczeń.

Zarówno Honeywell jak i Boeing uznali potencjalny problem zakłóceń sieci Wi-Fi, ale stwierdzili jednoczesnie, że nie wystepował  on podczas każdego lotu. Jesienią ubiegłego roku, firmy dobrowolnie włączyły się w program zmodyfikowanych wyświetlaczy przez wzmocnienie osłony i uaktualnienie oprogramowaniem dla nowych statków powietrznych. Wezwały także przewoźników do dobrowolnego wykonania wymiany wadliwych wyświetlaczy i oprogramowania w obecnej flocie na nowe. Zagraniczni kontrolerzy śledzą z zainteresowaniem wprowadzanie nowej dyrektywy FAA w tej sprawie, gdyż dotyczy to innych wyprodukowanych maszyn, które latają po całym świecie.  Obecnie FAA po raz pierwszy wyraźnie powołuje się na zakres zagrożeń i proponuje amerykańskim liniom lotniczym zastąpić lub zmodyfikować starsze ekrany Honeywell. Dyrektywa FAA stanie się ostateczną po publicznej dyskusji.

Zgodnie z dyrektywą bezpieczeństwa projektu oraz wykonanymi badaniami, które został opublikowane w poniedziałek 23.09.2013 r. , wyświetlacze poddane badaniom na działanie  symulowanych sygnały Wi-Fi słabszych niż te, które są wymagane, wykazały jeden ekran z brakiem obrazu przez sześć minut.

Rzecznik FAA poprosił amrykańską komisje rządową ds. przemysłu elektronicznego do zbadania kwestii związanych z bezpieczeństwem użytkowania urządzeń elektronicznych przez pasażerów, ze względu na potrzebę konsumentów do wykorzystywania elektroniki osobistej na pokładach statków powietrznych. Raport ma być gotowy do końca miesiąca, a następnie FAA ustali podjęcie dalszych kroków.

Jarosław WiedzmKomentowanie tego wątku zostało wyłączone.

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie