MH17: Dane z czarnych skrzynek

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
28 lipca 2014 20:30
Reklama

Pierwsze wyniki analizy danych z "czarnych skrzynek" boeinga 777 Malaysia Airlines, który rozbił się 17 lipca we wschodniej Ukrainie, potwierdzają, że samolot został zestrzelony.

Rejestratory lotu zostały odnalezione przez podejrzewanych o atak i kontrolujących terytorium, na którym rozbił się boeing, prorosyjskich separatystów. Po kilku dniach przekazali je oni międzynarodowym śledczym.

Dane z rejestratorów odczytują brytyjskie służby, które następnie udostępnią je zespołowi badającemu przyczyny katastrofy.

Jak poinformował na konferencji prasowej Andrij Łysenko, rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowej i Obrony, pierwsze dane potwierdzają, że samolot został zestrzelony. Na wysokości przelotowej miała nastąpić gwałtowna dekompresja spowodowana wybuchem rakiety.

W wyniku katastrofy zginęło 298 osób, w tym prawie 200 obywateli Holandii. Samolot wykonywał rejs z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Międzynarodowe zespoły śledcze mają utrudniony dostęp do miejsca katastrofy, bo w regionie miasta Torez, gdzie spadł samolot, cały czas toczą się walki.

Ukraińskie władze i międzynarodowa społeczność obwiniają o zestrzelenie samolotu prorosyjskich separatystów wspieranych i uzbrajanych przez Rosję. Dane te potwierdzają liczne źródła wywiadowcze, przechwycone rozmowy separatystów oraz zdjęcia satelitarne.

Separatyści oficjalnie zaprzeczają, by wystrzeli rakietę z zestawu Buk w kierunku MH17. Moskwa obwinia o katastrofę Kijów. W związku z zestrzeleniem na władze Rosji posypała się lawina międzynarodowej krytyki oraz zaostrzone sankcje polityczne i gospodarcze, które już powodują kryzys na moskiewskiej giełdzie oraz znaczne osłabienia rubla.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama