×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


AF-KLM z rekordowym zyskiem w Q2Rekordowy zysk Air France-KLM w drugim kwartale tego roku. Koncern zarobił trzy razy więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Mimo to prognozy na cały rok pozostają ostrożne

W drugim kwartale AF-KLM zanotował zysk w wysokości 238 mln euro (ok. 990 mln zł). W tym samym okresie ubiegłego roku wynik wyniósł jedynie 84 mln euro. Największą rolę w poprawie wyników miał plan restrukturyzacji Transform 2015, dzięki któremu francusko-holenderski koncern mocno zredukował koszty

W całym pierwszym półroczu koncern stracił 614 mln euro, co było wynikiem lepszym o 185 mln euro niż w okresie styczeń-czerwiec 2013 r. 

Przychody wzrosły zarówno w skali pierwszego półrocza (o 1 proc. do ponad 12 mld euro), jak i drugiego kwartału (o 1,7 proc. do 6,45 mld euro).Dobre wyniki koncern notuje też pod względem liczby przewiezionych pasażerów. W pierwszym półroczu tego roku wskaźnik RPK był większy o 2,5 proc. Średnie wypełnienie wzrosło o 1 pkt proc. do 83,8 proc. 

Przewoźnik poinformował, że w ramach restrukturyzacji możliwe są dalsze zmiany w siatce połączeń krajowych i europejskich. 

Niepewna jest też przyszłość oddziału cargo AF-KLM. Ten sektor działalności przynosi duże straty - w pierwszym półroczu 2014 r. wynik wyniósł 79 mln euro straty. Choć koncern na razie nie chce wycofywać się z sektora frachtu, do września ma zostać przedstawiony plan dalszej działalności w tym obszarze. 

W całym 2013 r. koncern AF-KLM stracił netto ponad 1,8 mld euro (wliczając zdarzenia jednorazowe, po ich wykluczeniu była to strata 349 mln euro). EBITDA w ubiegłym roku wyniosła 1,85 mld euro. W tym roku po redukcji prognozy ma to być między 2,2 a 2,3 mld euro.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipińskigość_d4dd5 - Profil
gość_d4dd5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie