×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Boeing sprzeda części do IranuBoeing po trzech dekadach sprzeda części samolotowe do Iranu. O szczegółach porozumienia, które umożliwi modernizację flot przewoźników w tym objętym sankcjami kraju, poinformowała agencja Reuters. 

To pierwsza od 1979 r. oficjalna współpraca pomiędzy amerykańskim sektorem lotniczym a Iranem. Do tej pory Iran Air i inne linie musiały kupować używane części na czarnym rynku lub kopiować je w kraju.

Części do Boeingów są bardzo potrzebne w Iranie, bo dwóch dużych przewoźników z tego kraju korzysta z samolotów amerykańskiej produkcji. Zostały one zakupione jeszcze przed rewolucją islamską w 1979 r. Wcześniej Iran należał do bliskich sojuszników Stanów Zjednoczonych w regionie.

Iran Air, narodowy przewoźnik, ma we flocie zgodnie z danymi airfleets.net 7 boeingów 747 - 4 w wariancie -200 i 3 w wariancie SP. Ich średni wiek to ponad 35 lata. Dwa boeingi 747-300 o średnim wieku ponad 28 lat ma też Mahan Air. 


Airbus A300 Iran Air w Amsterdamie

Porozumienia Boeinga i Iranu to efekt deklaracji władz w Teheranie, które zobowiązały się zawiesić program nuklearny od stycznia tego roku. To doprowadziło do rozluźnienia sankcji nałożonych na ten kraj. Iran jest objęty sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych od rewolucji w 1979 r. i kryzysu związanego z uprowadzeniem pracowników amerykańskiej ambasady w Teheranie. 

Boeing poinformował także, że rozpoczął rozmowy z należącym do Iran Air przewoźnikiem Iran Air Tours. 

Dostawy mają objąć nie tylko części, ale także instrukcje, szkice, biuletyny związane z obsługą, mapy nawigacyjne i dane. 

O zgodę na eksport części do Iranu wystąpił też Airbus, jednak na razie europejski producent nie uzgodnił z rządem w Teheranie dokładnych warunków. 

Zgodnie z wywiadem przeprowadzonym przez Reutersa z prezesem Iran Air, przewoźnik może potrzebować nawet 100 nowych samolotów, jeśli sankcje zostałyby zniesione. Potrzeby całego kraju to nawet 400 maszyn. 

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinskigość_abd20 - Profil
gość_abd20
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie