Boeing sprzeda części do Iranu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 lipca 2014 12:32
1 komentarz
Reklama

Boeing po trzech dekadach sprzeda części samolotowe do Iranu. O szczegółach porozumienia, które umożliwi modernizację flot przewoźników w tym objętym sankcjami kraju, poinformowała agencja Reuters.

To pierwsza od 1979 r. oficjalna współpraca pomiędzy amerykańskim sektorem lotniczym a Iranem. Do tej pory Iran Air i inne linie musiały kupować używane części na czarnym rynku lub kopiować je w kraju.

Części do Boeingów są bardzo potrzebne w Iranie, bo dwóch dużych przewoźników z tego kraju korzysta z samolotów amerykańskiej produkcji. Zostały one zakupione jeszcze przed rewolucją islamską w 1979 r. Wcześniej Iran należał do bliskich sojuszników Stanów Zjednoczonych w regionie.

Iran Air, narodowy przewoźnik, ma we flocie zgodnie z danymi airfleets.net 7 boeingów 747 - 4 w wariancie -200 i 3 w wariancie SP. Ich średni wiek to ponad 35 lata. Dwa boeingi 747-300 o średnim wieku ponad 28 lat ma też Mahan Air.


Airbus A300 Iran Air w Amsterdamie

Porozumienia Boeinga i Iranu to efekt deklaracji władz w Teheranie, które zobowiązały się zawiesić program nuklearny od stycznia tego roku. To doprowadziło do rozluźnienia sankcji nałożonych na ten kraj. Iran jest objęty sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych od rewolucji w 1979 r. i kryzysu związanego z uprowadzeniem pracowników amerykańskiej ambasady w Teheranie.

Boeing poinformował także, że rozpoczął rozmowy z należącym do Iran Air przewoźnikiem Iran Air Tours.

Dostawy mają objąć nie tylko części, ale także instrukcje, szkice, biuletyny związane z obsługą, mapy nawigacyjne i dane.

O zgodę na eksport części do Iranu wystąpił też Airbus, jednak na razie europejski producent nie uzgodnił z rządem w Teheranie dokładnych warunków.

Zgodnie z wywiadem przeprowadzonym przez Reutersa z prezesem Iran Air, przewoźnik może potrzebować nawet 100 nowych samolotów, jeśli sankcje zostałyby zniesione. Potrzeby całego kraju to nawet 400 maszyn.

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_b629d 2014-07-26 12:22   
gosc_b629d - Profil gosc_b629d
wow, może znów zobaczymy w Europie 747SP :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama