Przemysł lotniczy ze wsparciem MG

22 lipca 2014 17:42
12 komentarzy
Reklama
Lotnictwo będzie jedną z branż wspieranych przez Ministerstwo Gospodarki w ramach nowej koncepcji Specjalnych Stref Ekonomicznych. Będą one działać do 2026 r., ale mają stać się bardziej efektywne niż do tej pory. 

- Chcielibyśmy, żeby Polska w najbliższych latach stała się bardzo mocna w lotnictwie i podzespołach lotniczych, tak jak jest teraz mocna w automotive - zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki. 

W Polsce działa obecnie 14 SSE. To wydzielone obszary, na których inwestorzy mogą liczyć na ulgi podatkowe i wsparcie od administracji, m.in. w zakupie gruntów i tworzeniu infrastruktury. Jak podkreśla Antoniszyn-Klik, w skali kraju w SSE funkcjonuje 1500 przedsiębiorstw, które dają 200 tys. miejsc pracy. 



W 2013 r. Ministerstwo Finansów zwróciło jednak uwagę, że stworzenie jednego etatu w strefie kosztuje podatników średnio aż 185 tys. zł i jest niewspółmierne do korzyści osiąganych przez gospodarkę i państwo. Resort zauważył także, że pomoc publiczna nie jest lokowana efektywnie, bo wsparcie dostaje wiele inwestycji w regionach, które już są relatywnie dobrze rozwinięte i nie potrzebują ulg czy dotacji. To mają zmienić nowe propozycje resortu gospodarki.

Antoniszyn-Klik zapowiada, że nowe zasady będą wspierały innowacyjne branże i kładły nacisk na miejsca pracy wysokiej jakości. Jednym z sektorów, który daje taką możliwość, jest przemysł lotniczy.

Przede wszystkim pracujemy nad całym sektorem lotniczym i wspieraniem sektora lotniczego w różnych częściach Polski, żeby nie było tylko dominacji części tyko regionu - tłumaczy wiceminister gospodarki. 

Lotnictwo ma obecnie bardzo ważną pozycję m.in. w podkarpackiej SSE Euro-Park Mielec. 

Poza lotnictwem resort chce też wspierać tworzenie centrów badawczo-rozwojowych, biotechnologii i sektora motoryzacyjnego. Nowe regulacje mają doprowadzić do stworzenia wysokopłatnych miejsc pracy także w tych regionach, które teraz zmagają się z wysokim bezrobociem.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_5b140 2014-07-23 23:55   
gosc_5b140 - Profil gosc_5b140
Politycy niech lepiej trzymaja sie z dala od biznesu, bo zazwyczaj jak w niego wchodza to rozkladaja go na czynniki pierwsze i firmy sa niszczone, jak na stolkach zasiadaja znajomi ministrow, (p)osłow czy lokalnych kacykow. Mamy doskonaly przyklad w LOcie, gdzie od 2007 roku w zarzadach zasiadaja ludzie z politycznego klucza. Firma musiala wyciagac lapke po srodki z budzetu, bo sprowadzeni przez nowe wladze konsultanci rozlozyli LOT na lopatki. Co gorsza, ze teraz ci sami ludzie (z zarzadow i konsultanci) 'reformuja' LOT nie majac pojecia o tym biznesie i nie ucza sie na wlasnych bledach robiac kolejne. Drugi przyklad: Eurolot. I szczesliwie juz byly prezes. Wczesniej urzednik MSP, ktory chcial sie 'sprawdzic w biznesie'. Jak sie sprawdzil wiemy. Karuzela polaczen, wyniki finansowe koszmarne, rozwalenie wspolpracy z LOTem.
shorty 2014-07-23 21:28   
shorty - Profil shorty
ale politycznie tak lepiej powiedziec ze tam gdzie jes bezrobocie beda zakłady tylko czy ci bezrobotni ogarna lotnicze sprawy?
gosc_ba490 2014-07-23 18:47   
gosc_ba490 - Profil gosc_ba490
Świdnik jest w lubelskim. Oczywiście świdnickie PZL/Agusta Westland należy do Doliny Lotniczej :) Powtarzam,że nie ma sensu tego rozbijać na inne regiony, które mają swoje specjalizacje.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy