×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Chcą latać z Poznania
Stowarzyszenie „Inwestycje dla Poznania” zainaugurowało akcję społeczną pt. „Chcemy latać z Poznania”. Jej celem jest uświadomienie decydentom (lotniska, miasta, województwa), iż obecny stan, jaki panuje na poznańskiej Ławicy, dłużej trwać nie może. Stowarzyszenie chce wywrzeć nacisk na władze, aby z większym zaangażowaniem podeszły do tematu rozwoju lotniska. Członkowie stowarzyszenia chcą to osiągnąć pokazując jak wielkim zainteresowaniem cieszą się nowe połączenia z Poznania.

Od momentu wejścia w życie tzw. konwencji otwartego nieba w 2004 roku obserwujemy gwałtowny rozwój polskich lotnisk regionalnych. Tanie linie lotnicze podbijają rynek, ogłaszając, co chwila nowe połączenia. Niestety ten rozwój omija poznańską Ławicę.

- Dzieje się tak pomimo wybitnie korzystnego położenia geograficznego, dobrego lotniska oraz dużej atrakcyjności gospodarczej i turystycznej miasta jak i również regionu. Z niepokojem stwierdzamy, iż daleko nam do „boomu” nowych połączeń, jaki przeżywają Kraków, Gdańsk, Katowice, Warszawa oraz ostatnio Wrocław. - twierdzi Piotr Borowczyk, prezes Stowarzyszenia „Inwestycje dla Poznania”.

  Liczba połączeń z polskich lotnisk regionalnych:

 • Kraków - 47 połączeń (w tym 31 niskokosztowych)
 • Gdańsk - 20 połączeń (w tym 12 niskokosztowych)
 • Katowice - 18 połączeń (w tym 14 niskokosztowych)
 • Wrocław - 14 połaczeń (w tym 9 niskokosztowych)
 • Poznań - 11 połączeń (w tym 4 niskokosztowe)

Stowarzyszenie zauważa też nasilenie bardzo negatywnego zjawiska – mieszkańcy regionu oraz samego Poznania coraz częściej latają do Europy z innych miast Polski oraz oddalonego o 270 km Berlina. Z powodu niewystarczającej liczby połączeń lotniczych, zwłaszcza tych zapewniających komunikację z najważniejszymi miastami kontynentu (między innymi Paryżem, Rzymem, Barceloną), Ławica traci kilkaset tysięcy pasażerów rocznie! Ocenia się, że sama tylko liczba poznaniaków korzystających z lotnisk berlińskich wynosi 100 tysięcy osób…

Tymczasem wydaje się, że władze lotniska nie zauważają zapotrzebowania na połączenia lotnicze z Poznania, również do takich atrakcyjnych turystycznie krajów, jak Hiszpania czy Włochy. Z taką postawą stanowczo się nie zgadzamy, dlatego postanowiliśmy zorganizować tę akcję! My chcemy latać z Poznania – chcemy mieć połączenia z miastami i regionami Europy! - piszą członkowie stowarzyszenia w komunikacie prasowym nadesłanym do Pasazer.com.

Ponad 20 osób zbiera codziennie podpisy wśród swoich znajomych oraz rodzin pod naszą petycją. Są to członkowie Stowarzyszenia „Inwestycje dla Poznania” oraz Wielkopolskiego Klubu Spotterów Lotniczych Wlkp_Spotters, który jako pierwszy przyłączył się do akcji. Z każdym dniem liczba sympatyków oraz osób zaangażowanych się zwiększa. Uruchomiliśmy stronę internetową www.chcemylatac.prv.pl, na której każdy zainteresowany może znaleźć informacje nt. akcji, wydrukować petycję oraz dołączyć się do niej – zbierając podpisy w swoim środowisku - czytamy w komunikacie.

Członkowie stowarzyszenia przekonani są, że idea rozwoju Ławicy musi połączyć całą społeczność Poznania i Wielkopolski.

Jednocześnie stowarzyszenie zapowiada podjęcie szeregu działań w przeciągu najbliższego miesiąca, aby przybliżyć mieszkańcom akcję „Chcemy latać z Poznania”.

Portal Pasazer.com przyłącza się do promocji wszelkich aktywności związanych z popularyzacją lotnictwa cywilnego.

Paweł Cybulak
gość_5e959 - Profil
gość_5e959
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

 • Data wylotu:

 • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
 • Data wyjazdu:
 • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
 • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie