Lot z szaleńcem

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
03 maja 2006 02:25
35 komentarzy
Reklama

Na pokładzie samolotu Centralwings lecącego z Mediolanu do Warszawy doszło wczoraj (02.05) do niepokojącego incydentu. Jak relacjonuje jeden z pasażerów feralnego lotu, jeden z pasażerów podbiegł do prawego wyjścia awaryjnego w samolocie i próbował otworzyć je wyrywając awaryjną klamkę.

- Mężyczna siedzący przy wyjściu ewakuacyjnym obezwładnił szaleńca, a następnie personel pokładowy probował go uspokoić. Przestraszone stewardesy zachowały jednak zimną krew i starały uspakajać się pasażerów, z których część była w bardzo słabym stanie. Kapitan po oględzinach stwierdził, że nie włączyły się urządzenia powiadamiające o rozszczelnieniu kabiny i możemy spokojnie kontynuować lot. Na lotnisku miała pojawić się policja i przesłuchać świadków, skończyło się jednak na przyjeździe Straży Granicznej i pogotowia, którzy zajęli się feralnym osobnikiem. - relacjonuje chcący zachować anonimowość pasażer lotu Centralwings.

Jak działają drzwi samolotu?
Drzwi awaryjne samolotu otwierane są do wewnątrz. Ich konstrukcja uniemożliwia otwarcie ich podczas lotu. Panujące wewnątrz kabiny wysokie ciśnienie powoduje, że drzwi kabiny dociskane są do kadłuba samolotu i można je otworzyć tylko gdy ciśnienie z obu stron jest takie samo, bądź w kabinie jest niższe.
    Wartość ciśnienia:
  • wewnątrz kabiny około - 900HPa
  • zewnątrz kabiny na wysokości 10 tys. m - 200HPa
Wartość siły działającej na drzwi jest wprost proporcjonalna do ciśnienia, wynika z tego iż stosunek działających sił wynosi 1: 4,5. Czyli drzwi awaryjne dociskane są z siłą 4,5 raza większą niż ta, która działa na nie od zewnątrz. Ta różnica ciśnień wynosi aż 700 HPa.

Paweł Cybulak
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_babe 2006-05-12 16:29   
gosc_babe - Profil gosc_babe
A moze ten szaleniec cierpi na klaustrofobie? Nieszczesnik..
kamil-lotn 2006-05-05 14:30   
kamil-lotn - Profil kamil-lotn
Prosze nie mówić, że jestem nie dojrzały bo wcale tak nie jest!A jeżeli chodzi o lotnictwo to gosc_KatowMatt wiem więcej niż ty!!!
gosc_mag 2006-05-05 00:00   
gosc_mag - Profil gosc_mag
gosc_fre - to jak jest chory to nie powinien latac samolotami debil jeden...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama