PAŻP wstępuje do sojuszu A6

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
30 czerwca 2014 12:20
1 komentarz
Reklama

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) dołącza do A6 - sojuszu największych europejskich agencji zapewniających służby żeglugi powietrznej (ANSP) i współpracujących przy wdrożeniu programu SESAR dla osiągnięcia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

Decyzja PAŻP oznacza, że aż siedem z dziewięciu europejskich funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej (FAB) będzie reprezentowanych w Sojuszu A6. PAŻP jest członkiem FABaltic. Polsko–litewski FAB na przestrzeni ponad 400 tysięcy kilometrów kwadratowych, obsługuje ponad 700 tysięcy operacji lotniczych rocznie.

Na posiedzeniu komitetu sterującego Sojuszu A6 we Frankfurcie, Krzysztof Kapis, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wraz z innymi członkami Sojuszu A6, podpisali list intencyjny o przystąpieniu PAŻP do A6. PAŻP rozpoczyna współpracę z A6, która począwszy od fazy wdrożeniowej SESAR doprowadzi do pełnoprawnego członkostwa w sojuszu wraz z rozszerzeniem SESAR JU do roku 2024.

- Z zadowoleniem witamy PAŻP w sojuszu i liczymy na współpracę, która zapewni jednolite i spójne wdrożenie programu SESAR. Jako sojusz zrobiliśmy więcej w dziele zwiększenia efektowności związanej z SESAR, niż gdybyśmy te starania realizowali oddzielnie - powiedział Richard Deakin, przewodniczący A6 Alliance.- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest bardzo zadowolona z podjęcia pierwszych kroków w celu przystąpienia do Sojuszu A6. Postrzegamy Sojusz A6 jako strategicznie ważną organizację wiążącą razem europejską branżę ATM, zdolną do wdrożenia SESAR i pomocną w osiągnięciu Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej - powiedział Krzysztof Kapis, prezes PAŻP.

- Rozszerzenie Sojuszu A6 o dostawców usług z Europy Środkowej i Wschodniej oznacza maksymalny podział zasobów i doświadczenia. PAŻP będzie również w stanie reprezentować punkt widzenia i interesy ANSP ze wschodniej części Unii Europejskiej - dodał.

Obecnie Sojusz A6 pracuje nad wieloma projektami wdrożeniowymi SESAR. PAŻP współpracuje z niektórymi członkami Sojuszu A6, by wspólnie jako SESAR Deployment Manager stać się organizacją odpowiedzialną za wdrożenie projektu SESAR.

A6 to sojusz największych europejskich instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej ANSP współpracujących w SESAR JU. Są to - Aena (Hiszpania), DFS (Niemcy), DSNA (Francja), ENAV (Włochy), NATS (UK) i grupa NORACON -zrzeszająca Austro Control (Austria), Avinor (Norwegia), EANS (Estonia), Finavia (Finlandia), IAA (Irlandia), LFV (Szwecja) i Naviair (Dania). Członkowie A6 są jednocześnie pełnoprawnymi członkami SESAR JU. Ich zadaniem jest stworzenie synergii między członkami ANSP a SESAR, tak aby zmaksymalizować korzyści dla klientów i całej branży lotniczej oraz zapewnić sprawne zarządzanie na szczeblu europejskim w krytycznych obszarach technicznych i strategicznych. Z tych powodów, aż osiem z dziewięciu europejskich, funkcjonalnych bloków przestrzeni powietrznej (FAB) - filaru projektu jednolitego europejskiego nieba SES – jest również reprezentowane w A6. Chociaż FAB skupiają się przede wszystkim na poprawie wydajności operacyjnej, natomiast A6 koncentruje się na rozwoju i wdrażaniu SESAR, to główne obszary strategiczne są przedmiotem zainteresowania obu gremiów.

Fot. PAŻP
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_1fca9 2014-07-03 09:13   
gosc_1fca9 - Profil gosc_1fca9
FABAltic to jedna wielka bzdura pozbawiona sensu ekonomicznego, merytorycznego a przede wszystkim operacyjnego. na szczęście nie działa i miejmy nadzieję że działać nie będzie...
Z pukktu widzenia ruchowego jedyny sensowny FAB to ze Słowacją...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama