Leahy: Chińskie samoloty za 25 lat

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 czerwca 2014 12:32
3 komentarze
Reklama
Chiny coraz mocniej wchodzą na rynek producentów samolotów cywilnych. W przyszłości mogą przełamać duopol Airbusa i Boeinga, ale nie nastąpi to wcześniej niż za 25 lat - ocenia John Leahy, dyrektor operacyjny ds. klientów Airbusa.Leahy wypowiedział się na temat konkurencji z Państwa Środka w trakcie zorganizowanych przez Airbusa Innovation Days w Tuluzie. W siedzibie producenta jest reporter Pasazer.com.

- Myślę, że Chińczycy tego dokonają. Będą istotnym graczem w tym sektorze, ale to naprawdę zajmie im 20-25 lat - prognozuje Leahy.

Leahy przywołał historię Airbusa jako dowód. Europejski producent w ciągu pierwszych 25 lat działalności sprzedał 2 tys. samolotów, czyli zaledwie 14 proc. wszystkich dostarczonych do tej pory maszyn. Od 1995 Airbus sprzedał 12 tys. samolotów.

- Taka rzeczywistość czeka każdego nowego gracza na rynku. Najpierw trzeba zbudować jeden samolot, zwykle w granicach 150 miejsc, potem całą rodzinę wąskokadłubową, potem samoloty szerokokadłubowe - tłumaczy Leahy.Leahy podkreślił, że Chiny to nie tylko coraz ważniejszy gracz na rynku producentów samolotów, ale i jeden z najważniejszych i najszybciej rozwijających się rynków lotniczych.

Obecnie w Chinach działa dwóch głównych producentów samolotów. Firma Xian produkuje turbośmigłowce MA60 (oparte o Antonowy An-24) i MA600, a w trakcie prac projektowych jest model MA700.

COMAC z kolei zajmuje się produkcją odrzutowców. Od 2008 r. trwa certyfikacja modelu ARJ-21, który jednak wciąż nie spełnia norm i nie może trafić do linii lotniczych. Wkrótce ma ruszyć montaż większego C919 - modelu, który ma stać się konkurentem dla rodzin Airbus A320 oraz Boeing 737.

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
hariko 2014-06-12 13:51   
hariko - Profil hariko
@arahja, zdecydowanie TAK! sami Rosjanie strzelili sobie w stope z czego doskonale zdaja sobie sprawe, cala infrastruktura po tzw pierestrojce zostala rozgrabiona a czesc zakladow wrecz porzucona!! Owszem, staraja sie cos odtworzyc ale jak wszyscy wiemy, nie bedzie latwo, moim zdaniem, to zadanie wrecz niewykonalne w dobie tak ogromnej i doskonalej konkurencji!!
marcowy 2014-06-12 13:02   
marcowy - Profil marcowy
przede wszystkim przespali :) - szczególnie biorąc pod uwagę ich sztandarowy projekt IL 96. Był ato na owe czasy całkiem udana konstrukcja ale niestety rewolucja związana z wprowadzeniem 767, 777, i A330 zabiła nie tylko ten projekt. A na nowy pewnie zabrakło kasy.
arahja 2014-06-12 12:09   
arahja - Profil arahja
Warto przy tej okazji zauwazyc jak rosjanie doprowadzili do upadku swoj przemysl lotniczy. Po 92 roku kiedy dzieki otwarciu na swiat mogli spokojnie nawiazac rywalizacje z raczkujacym airbusem a obecnie mogliby stanowic z europejczykami i amerykanami wielka trojke. Mieli wszystko - bardzo dobra kadre inzynierska, ogromny rynek wewnetrzny, kontakty gospodarcze na calym swiecie, powiazanie z ogromnym sektorem wojskowym. Teraz to nawet trudno im rwalizowac z embraerem i bombardierem, bo sprzedanie dwoch suchojow dla lini kirgistanskich i tylko dzieki wsparciu rosyjskich firm leasingowych to nie jest wielki sukces. Chinczycy ich zaraz przegonia chociaz startowali z pozycji producenta samolotow rolniczych.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy