K. Portalski: Ponad 300 lotów Wizzem

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 czerwca 2014 19:02
21 komentarzy
Reklama

Ponad 300 lotów na pokładzie samolotów linii Wizz Air - tyle odbył już Ken Portalski, Brytyjczyk polskiego pochodzenia i jeden z najwierniejszych klientów tej linii. W wywiadzie Portalski opowiada m.in. o tym, jak w ciągu ponad 10 lat zmienił się profil pasażerów Wizz Aira oraz o znajomościach zawartych podczas ponad 600 godzin na pokładach samolotów tej linii. 

- Jak zaczęła się pana przygoda z lataniem?

Ken Portalski: Urodziłem się w Londynie, mój ojciec był Polakiem, matka Angielką. Wychowywał mnie tata, zaszczepiając od najmłodszych lat miłość do latania. Ojciec służył w jednostce lotniczej – Polskim Dywizjonie 307 tzw. "Lwowskich Puchaczy". Wielokrotnie opowiadał mi o swoich przeżyciach i być może dzięki temu zrodziła się we mnie pasja do samolotów, która przydała się w codziennym życiu. Gdy w mojej karierze pojawiła się możliwość powrotu do korzeni i założenia działalności w Polsce, nie wahałem się ani chwili. Zawsze miałem sentyment do tego kraju, jako dziecko spędzałem tu każde wakacje, w latach 90. zdecydowałem się na przeprowadzkę do Warszawy, jednocześnie prowadząc interesy w Anglii. Wtedy zacząłem naprawdę często podróżować. Również w samolocie zaczął się jeden z moich biznesów - podczas lotu spotkałem przedstawiciela firmy, z którą później nawiązałem współpracę. W związku z tym częstotliwość lotów na trasie Warszawa-Londyn jeszcze się zwiększyła, przeważnie latałem dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki.- Od kiedy podróżuje pan z Wizz Airem?

Ken Portalski: Moja przygoda z Wizz Airem zaczęła się zaraz po rozpoczęciu działalności linii w Polsce, ponad 10 lat temu. Łącznie na pokładzie Wizz Aira spędziłem ponad 600 godzin, a kilka tygodni temu odbyłem swój trzechsetny lot.

- Czy jest pan już rozpoznawany przez załogę?

Ken Portalski: Zdecydowanie tak, znam już członków załogi, która lata na trasie z Warszawy do Londynu, posiadam nawet swoją własną listę wszystkich kapitanów i załogi, którą na bieżąco aktualizuję. Czasami nawet bywa tak, że te znajomości przenoszą się na grunt prywatny. Szczególna znajomość łączy mnie z kapitanem Jackiem Mainką, który dzieli się ze mną swoją lotniczą pasją i nawet próbuje mnie uczyć latać starymi angielskimi samolotami.

- Czy wśród pasażerów spotyka pan osoby które, jak pan, często podróżują? Czy ma pan znajomości rozpoczęte się dzięki Wizz Airowi?

Ken Portalski: Oczywiście! Mam teraz grupę znajomych w Polsce, których spotkałem właśnie podczas lotów z Wizz Air. Poznałem również Chrisa z USA, który obecnie mieszka w Polsce i wykłada na uniwersytecie w Anglii, dosyć często się spotykamy i pielęgnujemy naszą lotniczą znajomość. Spotkałem też panią, która kiedyś śpiewała w zespole Budka Suflera, a później występowała razem z Jonem Lordem z Deep Purple, dzięki temu dostałem od niej bilety na ten koncert. Takie znajomości bywają naprawdę owocne.

- Jak może pan określić profil pasażera Wizz Aira sprzed ponad 10 lat w porównaniu do teraźniejszego?

Ken Portalski: Na początku podczas swoich podróży w samolotach spotykałem głównie mężczyzn w wieku dwudziestu, trzydziestu paru lat, a obłożenie samolotów było w granicach połowy, dwóch trzecich. Obecnie to się całkowicie zmieniło, teraz w Wizz Airze na trasie Warszawa-Londyn odnaleźć można cały przekrój polskiego społeczeństwa; jest zdecydowanie więcej kobiet, bardzo dużo dzieci do 3 roku życia, a także ludzi starszych. Samoloty są prawie zawsze pełne, widać, że ludzie dużo podróżują z całymi rodzinami i są coraz bardziej oswojeni z tym środkiem transportu.- Jak ocenia pan zmiany, które zachodziły w Wizz Air na przestrzeni lat?

Ken Portalski: Uważam, że ta linia od początku podążała w bardzo dobrym kierunku. Wizz Air stale się rozwija, wprowadza wiele praktycznych usprawnień tj. rozwiązania ułatwiające przewóz osób starszych i niepełnosprawnych, dodatkowe usługi biznesowe, funkcje przyjazne rodzinom itp.

- Ma pan przy sobie notatniki. Czy zdradzi pan co się w nich kryje?

Ken Portalski: Te zapiski to pamiętnik, który prowadzę od wielu lat, zawierający relacje z każdego odbytego lotu z Wizz Airem. Kiedyś, wraz z kolegą Piotrem, poznanym również w samolocie Wizz Aira, założyliśmy profil na Facebooku, na którym zamieszczaliśmy komentarze dotyczące lotów. Żeby zapamiętać, wszystko to, co się podczas nich zdarzyło, zacząłem prowadzić pamiętnik ze szczegółowymi zapiskami i mimo, że zakończyliśmy tę inicjatywę, tradycję pamiętnika kontynuuję do dziś. 

Artykuł powstał na podstawie materiału prasowego linii Wizz Air. 
fot. Wizz Air, Dominik Sipinski

KOREKTA (9.6, godz. 11:00) - Poprawione nazwisko kapitana Jacka Mainki.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_2735c 2014-06-22 21:57   
gosc_2735c - Profil gosc_2735c
...oj dziewczyny nie pozabijajcie sie w tym licytowaniu która ile razy leciała i czym...typowo środowiskowe przechwałki a wióry w głowie i kredyty w bankach
gosc_7ae44 2014-06-22 19:41   
gosc_7ae44 - Profil gosc_7ae44
Na trasie DTM-KTW-DTM od 10 lat mam udokumentowane prawie 700 lotow i tez o mnie cisza. Jacek
gosc_bc95c 2014-06-18 01:20   
gosc_bc95c - Profil gosc_bc95c
ja robię 100 lotów rocznie z BA od 8 lat, nikt nie robi ze mną wywiadów.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama