×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwszy silnik dla MRJ dostarczonyMitsubishi odebrało wczoraj (5.6) pierwszy silnik dla nowego odrzutowca regionalnego MRJ. Silnik wyprodukowany przez Pratt&Whitney trafił do zakładu montażu końcowego w japońskim mieście Nagoja.

Jednostka napędowa typu PurePower PW1200G została wyprodukowana w zakładach w Montrealu. Loty testowe silnika odbywały się od końca kwietnia na specjalnie zmodyfikowanym Boeingu 747-200. 

Silniki z rodziny PW1200 to jednostki turbowentylatorowe z przekładnią. Tego typu konstrukcje nie były do tej pory wykorzystywane w lotnictwie cywilnym, a popularnością cieszyły się jedynie w małych odrzutowcach biznesowych. Silnik ten różni się od zwykłej jednostki turbowentylatorowej przekładnią zainstalowaną pomiędzy wentylatorem a sprężarką niskiego ciśnienia. Dzięki temu wentylator może obracać się szybciej, a sprężarka i turbina niskiego ciśnienia mogą być mniejsze, czyli lżejsze. Do Japonii została dostarczona jednostka PW1217G, która będzie napędzać odrzutowce MRJ90. Silnik wyprodukuje 17 tys. funtów ciągu i ma być, według zapewnień producenta, o ponad 10 proc. bardziej paliwooszczędny niż obecne jednostki. 

Mniejsze samoloty MRJ70 będą napędzane słabszym silnikiem PW1215G. Obydwa silniki są produkowane wyłącznie dla Mitsubishi. 

Jednostki z rodziny PW1200G będą również montowane w samolotach Airbus A320neo, Irkut MS-21, Bombardier CSeries oraz Embraer E-Jet E2. 

Montaż pierwszego MRJ90 zakończył się w połowie maja. Pierwszy lot techniczny ma odbyć się na początku drugiego kwartału 2015 r., a dostawy i wejście do służby w drugim kwartale 2017 r. 

Dominik Sipinski
fot. Mitsubishi Aircraft Corp.gość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie