KE chce zbierać dane o pasażerach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 czerwca 2014 17:48
9 komentarzy
Reklama

Komisja Europejska chce zbierać więcej danych o pasażerach linii lotniczych, by zapobiec ewentualnym atakom terrorystycznym. Administracja w Brukseli proponuje wznowienie prac nad przedstawioną w 2011 r. dyrektywą PNR (Passenger Name Record).

Podniesienie tematu kontrowersyjnej dyrektywy wiąże się z niedawnym zamachem w Muzeum Żydowskim w Brukseli. Podejrzany o zastrzelenie trzech osób 29-letni Francuz przebywał wcześniej w Syrii i powrócił do Europy drogą lotniczą.

Komisja Europejska ocenia, że dzięki uchwaleniu dyrektywy PNR inni podejrzani pasażerowie mogliby być szybciej identyfikowani. Ma to szczególne znaczenie w kontekście tego, że rośnie liczba Europejczyków powiązanych z radykalnymi islamistami w Syrii.

Dyrektywa PNR budzi jednak duży sprzeciw ze strony Komisji Swobód Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Europosłowie poprzedniej kadencji w kwietniu 2013 r. zagłosowali przeciwko dyrektywie.

Prawo trafiło co prawda pod obrady sesji plenarnej Parlamentu (negatywna opinia Komisji nie jest wiążąca), ale od ponad roku prace nie ruszyły się z miejsca. Nie wiadomo, czy w nowej kadencji europosłowie będą bardziej skorzy do podjęcia tematu.

Wątpliwości budzi przede wszystkim zakres informacji, które w ramach dyrektywy PNR zbierałyby europejskie organy. Linie lotnicze miałyby obowiązek rejestrować i przekazywać jeszcze przed podróżą nie tylko dane dotyczące trasy i czasu lotu, ale nawet specjalne wymagania dotyczące posiłków. Dyrektywa dotyczyłaby wszystkich lotów startujących lub lądujących na terenie UE.

Choć UE nie ma wewnętrznego prawa dotyczącego przechowywania danych pasażerów, wspólnota podpisała porozumienia o dzieleniu się danymi m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą.

Jak informuje EUobserver.com, Komisja Europejska rozważa też inne sposoby na osiągnięcie zwiększonej kontroli nad tym, kto lata po unijnym niebie. Jednym z nich mogłoby być rozszerzenie układu z Schengen.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
hops 2014-06-05 16:28   
hops - Profil hops
to przepraszam, ale po Frontex? po co są systemy straży granicznych? po co jest SIS (SIS II) i VIS? zamiast tworzyć coś sensownego to kolejne zadania i robota dla znajomych królika...
mietek 2014-06-05 13:34   
mietek - Profil mietek
Na spacerek po górach na pograniczu pakistańsko-afgańskim?:) Ja z ciekawości pewnie też bym uderzył ale raczej bez żony:)
arahja 2014-06-05 12:19   
arahja - Profil arahja
Nie, ale do pakistanu chętnie bym poleciał turystycznie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama