Terminal 2 na Heathrow już czynny
Reklama
Po pięcioletniej przerwie dziś (4.6) ponownie otwarty został terminal 2 londyńskiego lotniska Heathrow. Będą z niego korzystać linie sojuszu Star Alliance oraz Aer Lingus, Germawings i Virgin Atlantic Little Red - łącznie 26 przewoźników. LOT przeniesie się na terminal 2 w październiku br.
Dominik Sipinski
Pierwszym samolotem, który zatrzymał się przy nowo otwartym terminalu 2 był Boeing 767-300 linii United, który przyleciał przed 6 rano czasu lokalnego z Chicago. Amerykański przewoźnik do 18 czerwca będzie jedynym użytkownikiem terminala. Potem przeniosą się do niego Air Canada, Air China i ANA.
Przenosiny przewoźników do terminala 2 zakończą się w październiku. Wtedy do nowego budynku przeniosą się m.in. Lufthansa, LOT i Swiss. Łącznie członkowie Star Alliance obsługują dziennie ponad 120 lotów z Heathrow na niemal 50 kierunkach.
Po zakończeniu przenosin z terminalu 2 codziennie będzie odprawianych ok. 330 lotów do 54 destynacji. Roczna liczba pasażerów w terminalu ma wynieść 16 milionów, a jego maksymalna przepustowość to 20 mln podróżnych rocznie.
Budowa nowego terminalu 2 kosztowała 2,5 mld funtów (12,8 mld zł) i jest ostatnim etapem wartej łącznie 11 mld funtów przebudowy Heathrow. W ramach tego planu powstał terminal 5, nowy terminal 2, nowa wieża kontroli lotów oraz zmodernizowano terminale 3 i 4.
Terminal 2 otrzymał nazwę "The Queen's Terminal" na cześć Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Królowa wraz z mężem, księciem Edynburga Filipem, oficjalnie otworzy terminal 23 czerwca.
Przy budowie terminala 2 pracowało 35 tys. osób. Przed otwarciem przeprowadzono 180 prób z udziałem 14 tys. ochotników. Bryła terminalu zajmuje 40 tys. metrów kwadratowych - prawie czterokrotnie więcej niż pałac Buckingham. W terminalu jest 28 wyjść, w tym 8 dla Airbusów A380. Na pasażerów czekają 33 sklepy, 17 restauracji i 634 toalet.
By usprawnić obsługę podróżnych w terminalu 2 powstało 60 stanowisk odprawy check-in oraz 66 stanowisk samodzielnej odprawy osobistej i bagażowej. Kontrola bezpieczeństwa ma 29 stanowisk, a kontrola imigracyjna 46 (w tym 10 elektronicznych stanowisk dla paszportów biometrycznych). Na terminalu działają 42 krany z wodą pitną.
Terminal 2 powstał już w 1955 r. i do 2009 r. podlegał stopniowym rozbudowom. Jeśli Heathrow uzyska zgodę na budowę trzeciej drogi startowej, terminal 2 ma się stać jednym z dwóch głównych centrów obsługi pasażerów (drugim będzie terminal 5 i nowy 6).
Dominik Sipinski
fot. Heathrow Airports Limited