×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air India szuka niemal 10 mld złJeszcze w tym tygodniu Air India zwróci się do nowego premiera Indii, Narendry Modiego, o zgodę na wypuszczenie nieopodatkowanych obligacji na 100 mld rupii (ok. 5,1 mld zł). Linia liczy też na 30 mld rupii (ok. 1,5 mld zł) gotówki. Już wcześniej rząd zgodził się podwyższyć kapitał przewoźnika o 55 mld rupii (2,8 mld zł). 

Jak informuje "Business Standard" z New Delhi, jeszcze na ten tydzień zaplanowane jest spotkanie ministra lotnictwa cywilnego, któremu podlegają państwowe linie Air India, z nowym premierem Indii. Przychód z emisji nieopodatkowanych obligacji ma pokryć dług kapitałowy przewoźnika. Z kolei zastrzyk gotówki ma zostać przeznaczony na spłatę krótkoterminowych zobowiązań z ubiegłego roku. Poprzedni rząd Indii odrzucił prośbę przewoźnika o dofinansowanie. Na takich zasadach wspierane są tylko spółki zarządzające infrastrukturą. 

Jak informuje gazeta, dług Air India sięga w chwili obecnej 420 mld rupii (ok. 21,6 mld zł), z czego nieco ponad połowa to dług związany z kapitałem. 

Zgodnie z wieloletnim planem restrukturyzacji przewoźnika, w ciągu 9 lat licząc od roku rozliczeniowego 2012-13 Air India ma otrzymać z budżetu łącznie 300 mld rupii (ok. 15,4 mld zł). W tym roku zastrzyk ma wynieść 55 mld rupii, z czego pierwsza transza w wysokości 13,75 mld rupii została już przelana. 

W ubiegłym roku rozliczeniowym Air India zwiększyła straty w porównaniu do poprzednich lat. Strata netto wyniosła ok. 54 mld rupii (ok. 2,8 mld zł), w porównaniu do 51 mld rupii rok wcześniej. Przewoźnik obwinia wysokie koszty operacyjne, a także wojnę cenową z innymi liniami na rynku w Indiach. Choć wyniki netto są coraz gorsze, Air India osiąga zakładane przychody. 

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinskigość_efcb4 - Profil
gość_efcb4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie