Etihad stawia tajne warunki Alitalii

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 czerwca 2014 12:26
9 komentarzy
Reklama

Etihad Airways są coraz bliżej przejęcia udziałów w Alitalii. Przewoźnik z Abu Zabi przedstawił listę warunków, pod którymi dokapitalizuje włoską linię. Warunki nie zostały ujawnione, podobnie jak wielkość udziału, o którym dyskutują przewoźnicy. 

Już na początku lutego Etihad i Alitalia informowali o wkroczeniu w końcową fazę negocjacji. Włoski przewoźnik zmaga się z wielkimi problemami finansowymi i potrzebuje nowego inwestora, by kontynuować działalność. 

Według nieoficjalnych doniesień Etihad Airways mogłyby kupić nawet do 49 proc. udziałów w Alitalii. Przewoźnik z Abu Zabi ma już udziały w airberlin i Air Serbia. Zgodnie z oświadczeniem Etihad Airways, jeśli udziałowcy Alitalii zaakceptują warunki, transakcja zostanie sfinalizowana. Przewoźnik z Abu Zabi podkreślił, że odbędzie się to w zgodzie z wszystkimi przepisami, w tym unijnymi zasadami dotyczącymi inwestycji podmiotów spoza UE. 

- Inwestycja kapitałowa w Alitalii byłaby nie tylko korzystna dla obydwu linii, ale, co nawet ważniejsze, umożliwiłaby zwiększenie oferty dla pasażerów podróżujących do i z Włoch - powiedział cytowany w komunikacie przewoźnika James Hogan, dyrektor wykonawczy Etihad Airways. 

Zgodnie z komunikatem rząd Włoch jest przychylny wobec transakcji. Swoje zadowolenie wyraził też Gabriele del Torchio, dyrektor wykonawczy Alitalii. 

Alitalia w ciągu drugiego półrocza ubiegłego roku otrzymała od inwestorów łącznie 500 mln euro wsparcia. Przewoźnik pomimo całkowitej prywatyzacji w 2009 r. ciągle przynosi straty. W 2012 r. rezultat na działalności podstawowej wyniósł -119 mln euro. Wynik EBIT za pierwsze trzy kwartały 2013 r. wyniósł -162 mln euro. 

Największymi udziałowcami Alitalii są: grupa bankowa Intesa Sanpaolo (20,59 proc. akcji), włoska poczta (19,48 proc.) oraz bank Unicredit (12,99 proc.). Koncern Air France-KLM przed zeszłorocznym dofinansowaniem miał 25 proc. akcji, ale odmówił udziału w zwiększeniu kapitału. Obecnie francusko-holenderska grupa ma 7,08 proc. akcji Alitalii.

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2014-06-03 16:39   
greg0303 - Profil greg0303
Etihad Airways chcą połączeń szybkich pociągów InterCity/EuroCity z lotniska Fiumicino. Według rządu włoskiego (ministerstwa pracy) redukcji zatrudnienia mogło by ulec 2400-2500 miejsc pracy (Alitalia zatrudnia 14 tys. pracowników).
gosc_4dcfe 2014-06-03 13:17   
gosc_4dcfe - Profil gosc_4dcfe
Inwestycja Etihad to element szerszej układanki. EY chce, aby FCO stało się jego europejskim przyczółkiem do ekspansji w świat. Z tego powodu Etihad zaangazuje się również w inny ciekawy projekt z Rzymu - uczynienie z AS Romy marki globalnej. Plan zakłada nie tylko sponsoring klubu, ale też współudział wraz amerykańskimi potentatami jak Nike, Disney czy Starwood Capital w budowie nowego stadionu dla Romy, który będzie zlokalizowany w pobliżu Fiumicino. Amerykańscy właściciele Romy chcą do 10 lat uczynić z Romy jeden z 3-5 największych klubów świata.
mietek 2014-06-03 09:29   
mietek - Profil mietek
greg0303: Przecież jest już Leonardo Express na Fiumicino.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama