×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Szymany: Pas za ponad 110 mln złMostostal Kraków rozbuduje pas startowy na lotnisku w Szymanach. Spółka złożyła ofertę wartą 116 mln zł brutto i była jedyną spełniająca warunki zamawiającego w przetargu. 

Przetarg to największa inwestycja na warmińskim lotnisku. W ramach kontraktu Mostostal Kraków m.in. zmodernizuje i przedłuży do 2600 metrów drogę startową wraz z oświetleniem, rozbuduje drogi kołowania, zbuduje płaszczyzny postojowe samolotów i postawi wartownię. Umowa obejmuje także budowę systemu radionawigacyjnego ILS/DME. 

Spółka ma czas do 1 listopada tego roku na zakończenie prac związanych z drogą startową, drogą kołowania i płytą postojową. System ILS/DME ma być zbudowany do końca marca przyszłego roku, a do 30 czerwca 2015 r. ma być wpisany do rejestru lotniczych urządzeń naziemnych. Wszystkie prace objęte kontraktem zakończą się planowo do 1 listopada 2015 r. 

Jak podkreślił cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Leszek Krawczyk, prezes lotniskowej spółki, inwestycje na lotnisku zamkną się zapewne w planowanej kwocie 205 mln zł. 

Druga oferta złożona w przetargu przez konsorcjum, którego liderem była firma KRAL została wykluczona. Spółki nie udokumentowały wystarczająco doświadczenia w inwestycjach obejmujących m.in. budowę dróg i innych powierzchni betonowych. Konsorcjum ma 10 dni na odwołanie, choć ich oferta i tak była droższa.

Lotnisko w Szymanach musi ruszyć do końca 2015 r., by rozliczyć wynoszącą 76 proc. kosztów inwestycji unijną dotację. Władze przyznają, że lotnisko będzie deficytowe - na początku ma przynosić 6,5 mln zł straty rocznie, potem deficyt ma się zmniejszyć do 3,5 mln zł. 

W Szymanach trwa także przetarg na budowę terminala. Będzie on kosztował ok. 60 mln zł. W kwietniu pierwszy przetarg został unieważniony po odwołaniu konsorcjum, którego liderem jest spółka Porr. Nowy przetarg został rozpisany 10 maja. Terminal musi powstać do końca września przyszłego roku. 

Dominik Sipińskigość_baff2 - Profil
gość_baff2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie