2 lata Bombardierów w Eurolocie

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
24 maja 2014 17:26
2 komentarze
Reklama

Bombardiery Q400 Eurolotu "obchodzą" właśnie swoje 2 urodziny. Przewoźnik otrzymał pierwszy egzemplarz nowoczesnego turbośmigłowego Bombardiera Q400 NextGen (maszyna o numerach rejestracyjnych SP-EQA) wiosną 2012 roku. Dzięki tym samolotom Eurolot posiada jedną z najmłodszych flot wśród linii lotniczych w Europie. Obecnie linia lata na 11 egzemplarzach Bombardierów.W swój pierwszy rejs w barwach Eurolotu (nr rejsu K2 555) Bombardier poleciał z Warszawy do Rzymu 25 maja 2012 roku (portem docelowym była miejscowość Ciampino). Był to lot czarterowy, a kapitanem rejsu był Igor Augustyniak, szef pilotów w Eurolocie.

- Lot do Rzymu był pierwszym sprawdzianem "na żywo". Skład załogi wyglądał następująco: na pokładzie instruktorzy Personelu Pokładowego, w kokpicie pilot doświadczalny Bombardiera i ja. Dodatkowo zabraliśmy mechanika, który czuwał nad obsługą naziemną i ewentualnymi zagadnieniami technicznymi. Samolot "pachniał" świeżym lakierem, jego nalot całkowity wynosił zaledwie kilkanaście godzin. Pogoda na trasie sprzyjała podziwianiu widoków - Wiedeń, Alpy, wybrzeże Chorwacji. Lądowanie w Ciampino - Rzym i Watykan jak na dłoni. Przywitali nas włoscy spotterzy i "buonasera" agenta handlingowego - wspomina kapitan Igor Augustyniak, szef pilotów w Eurolocie.Przez ostatnie dwa lata Bombardiery wylatały w powietrzu łącznie ponad 31 tysięcy godzin i przewiozły prawie pół miliona pasażerów Eurolotu, w tym gotowość do lotu wynosiła ponad 99 proc. Na pokładach samolotów Eurolotu gościły znane osobistości ze świata biznesu, sportu i muzyki. Pasażerami byli m.in.: popularny amerykański zespół Backstreet Boys, piłkarska reprezentacja Niemiec, a także przedstawiciele najwyższych władz w Polsce.Atutem samolotu Q400 jest jego wszechstronność: obok ekonomicznego operowania na trasach dotychczas obsługiwanych przez Eurolot, samolot pozwala na obsługę regionalnych połączeń europejskich o długości do 1500 km, przy znacznie mniejszych kosztach niż samoloty odrzutowe o podobnej pojemności. Obecnie linia operuje na 38 trasach w Polsce i w Europie.Najnowszy wariant Bombardiera na którym operuje Eurolot, nosi handlowe oznaczenie DHC-8Q400 NextGen, i został opracowany w 2008 roku. Wyposażony jest m.in. w kabinę pasażerską o nowym wystroju z oświetleniem LED i w większe schowki na bagaż podręczny. Obok ekonomicznych walorów tego modelu jest on również bardziej przyjazny dla pasażerów - głównie dzięki aktywnemu systemowi tłumienia hałasu i drgań ANVS (tzw. Acive Noise Vibration Suppression System).

Warto nadmienić, że w ramach akcji promocyjnej produktu kanadyjskiego koncernu, Bombardier w barwach Eurolotu prezentowany był na wystawie podczas 48. Salonu Lotniczego w Farnborough w 2012 roku. Samolot nosił wówczas znaki rejestracyjne C-GOCX. Kilka tygodni później, po przylocie do Polski, maszyna otrzymała znaki rejestracyjne SP-EQE.

Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_dbe7e 2014-05-24 22:47   
gosc_dbe7e - Profil gosc_dbe7e
Z Rzeszowa Do Paryża jest ponad 1420 km. To maksymalna trasa w Eurolocie. Ile wchodzi paxsów na rejs maxymalnie bo to się chyba nie pszedkłada na 78 miejsc w samolocie wchodzi trochę mniej.
gosc_02da0 2014-05-24 22:43   
gosc_02da0 - Profil gosc_02da0
K2 ogłosił na facebooku konkurs urodzinowy. DO wygrania bilet w obie strony na dowolnej trasie obsługiwanej przez K2
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama