×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wizz Air: 89 mln euro zysku w 2014 r.Wizz Air osiągnął w roku rozliczeniowym 2013-2014 89 mln euro (370 mln zł) zysku netto. To o ponad 150 proc. więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

W okresie od kwietnia 2013 r. do marca 2014 r. węgierski przewoźnik miał przychody wynoszące ponad 1 mld euro - o 19 proc. więcej niż w poprzednim okresie. EBITDAR, czyli zyski przed uwzględnieniem inwestycji, podatku, deprecjacji, amortyzacji i kosztów restrukturyzacji, wzrosły o 53 proc. do poziomu 241 mln euro. 

Linii udało się zmniejszyć o 2 proc. koszt w przeliczeniu na oferowane miejsca (CASK). Wartość ta nie uwzględnia kosztów paliwa.W ubiegłym roku linia przewiozła 13,9 mln pasażerów, z czego nieco ponad 4 mln (ok. 29 proc.) na trasach z i do Polski. Choć łącznie liczba pasażerów wzrosła o 13 proc., to w Polsce Wizz Air stracił ok. 2,5 proc. podróżnych. 

Średnie wypełnienie w roku rozliczeniowym 2013-14 wyniosło 85,7 proc. i było o 0,2 punktu proc. lepsze niż w poprzednich dwunastu miesiącach. 

Aż o 14 proc. do 25,4 euro wzrosły też średnie opłaty dodatkowe na pasażera. 

W swoim raporcie przygotowanym w związku z zapowiedzianym debiutem giełdowym Wizz Air podkreśla, że w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest wciąż bardzo duży potencjał dla przewoźników niskokosztowych. Każdy mieszkaniec tej części kontynentu podróżuje średnio 0,36 raza rocznie, podczas gdy w Europie Zachodniej ten sam wskaźnik sięga 1,58 raza. Mniejszy jest też wciąż udział linii niskokosztowych - ok. 20 proc. w Europie Środkowo-Wschodniej w porównaniu do ok. 35 proc. w zachodniej części kontynentu.

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinskigość_f1097 - Profil
gość_f1097
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie