×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ponad 500 mln euro zysku RyanairaRyanair zarobił w roku rozliczeniowym 2013-2014 523 mln euro netto. To wynik z okresu od kwietnia 2013 r. do marca tego roku. Rezultat jest o 8 proc. gorszy od poprzedniego wyniku rocznego. 

Wzrosły zarówno przychody (o 3 proc. do poziomu 5,04 mld euro), jak i liczba pasażerów (również o 3 proc. do poziomu 81,7 mln osób). Średnie taryfy zmalały o 4 proc., a wzrost przychodów Ryanair zawdzięcza większej liczbie pasażerów oraz dodatkowym przychodom z opłat dodatkowych. 

Na mniejszy zysk wpłynęło też osłabienia funta oraz wyższe koszty paliwa. W ubiegłym roku rozliczeniowym Ryanair uruchomił 121 nowych tras i 8 nowych baz, w tym na głównych lotniskach w Atenach, Brukseli, Rzymie (Fiumicino) i Lizbonie. Przewoźnik zamówił też 180 nowych samolotów, rozpoczął współpracę z GDS-ami i zaprezentował nową stronę internetową

Jak podkreśla cytowany w raporcie rocznym Michael O'Leary, szef Ryanaira, rezerwacje na sezon letni są obecnie na poziomie znacznie lepszym niż rok temu. Wynika to z niższych cen oraz szybszego opublikowania letniego rozkładu lotów. Ryanair celuje w zwiększenie średniego wypełnienia o 2 punkty proc. 

Ryanair zakontraktował już 90 proc. paliwa potrzebnego na rok rozliczeniowy 2014-15. Dzięki stałej cenie zakupu linia zaoszczędzi ok. 70 mln euro netto. Przewoźnik zakupił już też ok. 13 proc. paliwa na sezon 2015-16. 

W tym roku irlandzka linia zamierza przewieźć 84,6 mln pasażerów (wzrost o ponad 4 proc.). Szczególną poprawę Ryanair zamierza osiągnąć zimą, bo w tym roku uziemi na sezon zimowy jedynie 50 samolotów w porównaniu do 70 w ubiegłym roku. 

Koszty poza paliwem mają wzrosnąć o ok. 5 proc. Będzie to związane z podwyżkami wynagrodzeń i opłat lotniskowych, leasing dodatkowych samolotów na lato i dostawami nowych samolotów od września. Ryanair przeznaczy też dodatkowe 25 mln euro na marketing i reklamę.

Zysk netto w roku 2014-15 może sięgnąć 580-620 mln euro.

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinskigość_d99a3 - Profil
gość_d99a3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie