COMAC: Wkrótce montaż samolotu C919

17 maja 2014 14:57
8 komentarzy
Reklama
Firma Commercial Aircraft Corporation of China Ltd (COMAC) poinformowała, że 15 maja na linii montażowej w Jiangxi Hongdu Aviation Industry Group Co, Ltd. (AVIC Hongdu) została zakończona produkcja przedniej części kadłuba samolotu COMAC C919.

Tego dnia świętowano także zakończenie produkcji wszystkich części potrzebnych do montażu końcowego pierwszego C919, który rozpocznie się w drugiej połowie roku i posłuży do testów naziemnych oraz lotów technicznych.

Warto dodać, że w ubiegłym roku producent poinformował o nowym harmonogramie i opóźnieniu wejścia do służby maszyny C919. Pierwszy lot technicznych został przesunięty na połowę 2015 r., a pierwsza dostawa na czwarty kwartał 2016 r.Warto także przypomnieć, że w 2011 r, COMAC podpisał w umowę z Bombardierem. Jej cel to ustanowienie długoterminowej strategii współpracy w zakresie samolotów pasażerskich. Ta współpraca będzie wykorzystywać mocne relacje obu firm do opracowania wspólnych projektów. Podpisany dokument obejmuje poszerzanie współpracy w zakresie marketingu, relacji z klientem, strategii wsparcia klienta a także wzajemnej pomocy w zwiększaniu ogólnego udziału na rynkach wschodzących. Obie strony ocenią możliwości współpracy w odniesieniu do samolotów C919 oraz CSeries, a także podobieństw programu, wspólnych zamówień oraz współpracy w przyszłości jeżeli chodzi o jednolitą linie produktów Bombardiera i COMAC-a.

Kolejna współpraca zawiązała się z Boeingiem. W 2012 r. producenci podpisali umowę o współpracy w obszarach lotnictwa. W ramach umowy obie firmy utworzyły w Pekinie centrum Boeing-COMAC Aviation Energy Conservation and Emissions Reductions Technology Centre, które będzie wspierać projekty badawcze w celu zwiększania oszczędności paliwa oraz zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych. Centrum będzie finansowane przez obydwie spółki. Producenci samolotów zgodzili się również na coroczne wymiany prognoz rynku lotniczego.COMAC C919 to dwusilnikowy odrzutowiec, który w zależności od konfiguracji będzie mógł pomieścić od 150 do niemal 200 pasażerów. Będzie to bezpośrednia konkurencja dla najpopularniejszych samolotów pasażerskich świata - Boeinga 737 i Airbusa A320.

Do tej pory firmami, które złożyły zamówienia na samoloty C919 są głównie chińscy przewoźnicy (Air China, China Eastern Airlines, China Southern Airlines, Hainan Airlines i Sichuan Airlines) oraz firmy leasingowe. Łączenie zamówiono 400 maszyn C919.

Piotr Bożyk
Fot. CanNews.com.cn, Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_d3b45 2014-05-18 17:57   
gosc_d3b45 - Profil gosc_d3b45
Urozmaicenie na niebie i lotniskach na pewno nikomu na zle nie wyjdzie. Czekam na CSeries!!
arahja 2014-05-18 13:18   
arahja - Profil arahja
Chinom zależy na projekcie komercyjnym który mogą rozwijać z zachodnimi partnerami. Dzięki temu następuje transfer technologii do sektora lotniczego który w chinach jest daleko za resztą świata, przez co mają problem z rozwijaniem swoich technologii militarnych.
p1k2 2014-05-18 10:05   
p1k2 - Profil p1k2
Z drugiej strony pojawienie się kogoś trzeciego na rynku moim zdaniem będzie bardzo korzystne. Wystarczy zobaczyć ile obecnie czasu czeka się na dostawę samolotu. Dzieląc liczbę zamówionych sztuk przez zdolności produkcyjne okazuje się, że taki Boeing ma zapełniony portfel 787 na najbliższych 7 lat, a Airbus na A320neo na 5-6 (pomimo, że samolot jeszcze nawet nie wyjechał z fabryki). Obaj producenci nie mają szczególnej motywacji, żeby zwiększyć zdolności produkcyjne, bo doskonale wiedzą, że nie mają konkurencji i przewoźnicy i tak poczekają - jak będzie trzeba to 3 lata, 5,10... Do tego, biorąc pod uwagę swoją sytuację oraz ogromny popyt, mogą sobie windować jak chcą ceny :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy