×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Od 2008 r. maleją opóźnienia lotów
Od 2008 r. co roku nieznacznie zmniejsza się odsetek opóźnionych lotów w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanego dziś (15.5) raportu Komisji Europejskiej. Na podstawie danych Eurocontrol KE wyliczyła, że w 2012 r. tylko 0,9 proc. lotów miało opóźnienia większe niż 2 godziny. 

Jeszcze w 2008 r. odsetek opóźnień powyżej 2 godzin przekraczał 1,2 proc. Od tego czasu co roku loty są coraz bardziej punktualne z wyjątkiem roku 2010, w którym statystyki zostały zaburzone kryzysem związanym z chmurą pyłu wulkanicznego znad Islandii. 

Raport jest związany z realizacją praw pasażerów w UE, dlatego uwzględnione są jedynie opóźnienia przekraczające 2 godziny. Dopiero po tym czasie przewoźnicy mają bowiem szczególne obowiązki wobec pasażerów. 

Tylko niecałe 0,4 proc. lotów było opóźnionych w 2012 r. powyżej 3 godzin. Po tym czasie, zależnie od długości lotu, przewoźnik jest obowiązany wypłacić odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro. 

Opóźnienia przekraczające 5 godzin, które są podstawą do zwrotu kosztów podróży, miały miejsce w przypadku jedynie 0,12 proc. lotów. 

Bardziej narażone na opóźnienia były loty długodystansowe. Rejsy o długości powyżej 3,5 tys. km były opóźnione o ponad 3 godz. w ok. 0,7 proc. przypadków, a o ponad 5 godz. w ponad 0,5 proc. 

Loty średniodystansowe (1,5-3,5 tys. km) były opóźnione o ponad 3 godz. w 0,6 proc., a o ponad 5 godz. 0,2 proc. 

Niecałe 0,3 proc. lotów krótkodystansowych (poniżej 1,5 tys. km) było opóźnionych o ponad 3 godz., a tylko niecałe 0,1 proc. o ponad 5 godz. 

Dominik Sipińskigość_adad5 - Profil
gość_adad5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie