Lot. Chopina dba o niepełnosprawnych

15 maja 2014 14:36
12 komentarzy
Reklama
Ponad 47 tys. osób niepełnosprawnych zostało obsłużonych w 2013 r. na lotnisku Chopina. Warszawski port należy do europejskiej czołówki lotnisk przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Każdy niepełnosprawny pasażer ma prawo bezpłatnie skorzystać na lotnisku z usługi, która polega na asyście wyszkolonego pracownika od wejścia do terminala aż po wejście na pokład samolotu lub w drugim kierunku, dla pasażerów przylatujących.

- W zeszłym roku obsłużyliśmy 47 394 pasażerów oczekujących od portu pomocy. To o 12 proc. więcej niż w 2012 r. Niepełnosprawni stanowili niespełna 0,5 proc. wszystkich pasażerów obsłużonych na lotnisku Chopina – informuje Michał Hofman, szef Służby Obsługi Pasażerów na lotnisku Chopina.

Do dyspozycji pasażerów PRM (z angielskiego Person with Reduced Mobility, czyli osoba o ograniczonej sprawności ruchowej) są dwa ambulifty (urządzenia umożliwiające wprowadzenie pasażera poruszającego się na wózku na pokład samolotu obsługiwanego bez rękawa), 35 wózków standardowych, oraz cztery wózki z napędem elektrycznym. Sprzęt jest nowoczesny i najwyższej jakości. Także personel obsługujący tę grupę pasażerów jest specjalnie dobierany i szkolony.



- Dzięki temu, że nasi pracownicy są bardzo dobrze przygotowani do świadczenia tego typu usługi, wszyscy pasażerowie są obsługiwani szybko i sprawnie. Personel jest gruntownie przeszkolony również
z udzielania pierwszej pomocy. Kilkakrotnie już zdarzało się, że udzielaliśmy pomocy pasażerom, którzy zasłabli w terminalu
– mówi Maciej Główka, kierownik Sekcji Obsługi PRM w Welcome Airport Services, firmy która świadczy usługę na zlecenie lotniska Chopina.

Wszystkie poziomy Terminala A połączone są ze sobą windami przystosowanymi do obsługi pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Do dyspozycji pasażerów pozostaje też tzw. „schodołaz” czyli urządzenie umożliwiające transport po schodach pasażera wymagającego wózka.

Na każdej z trzech wysp ze stanowiskami odpraw biletowo-bagażowych (check-in), znajdują się stanowiska z obniżonymi blatami lad, specjalnie dostosowane do obsługi osób poruszających się na wózkach, pozwalającymi na wygodny kontakt z pracownikiem dokonującym odprawy. W blatach stanowisk obsługi osób niepełnosprawnych, części stanowisk kontroli paszportowej, odprawy celnej, biura rzeczy znalezionych oraz w każdym z publicznie dostępnych telefonów zainstalowane są tzw. pętle indukcyjne wzmacniające sygnał głosowy, co ułatwia obsługę osób korzystających z aparatów słuchowych.

Z myślą o osobach niedowidzących ujednolicony został system identyfikacji wizualnej na lotnisku. Wszystkie kasetony i pylony informacyjne zostały wymienione na urządzenia nowego typu podświetlane od wewnątrz, z powiększonymi piktogramami, które są teraz lepiej widoczne i bardziej czytelne. Dodatkowo w trosce o pasażerów niepełnosprawnych i z ograniczoną sprawnością ruchową na stronie www.lotnisko-chopina.pl w zakładce Asysta dla pasażerów niepełnosprawnych lub o ograniczonej sprawności ruchowej umieszczony został Kodeks Dobrego Postępowania przy Obsłudze Naziemnej Osób Niepełnosprawnych i o Ograniczonej Sprawności Ruchowej na lotnisku Chopina.

- Znalazły się tam odpowiedzi na większość pytań związanych z obsługą PRM oraz informacje o sposobie realizowania tej usługi. Przygotowana została również ulotka podpowiadająca w jaki sposób osoba niepełnosprawna może otrzymać pomoc podczas odprawy na Lotnisku Chopina, którą wspólnie z organizacją Integracja dystrybuować będziemy, tak aby mogła ona dotrzeć do jak najszerszej grupy zainteresowanych osób - dodaje Michał Hofman.

Fot. Lotnisko Chopina
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_2cc3e 2014-05-19 20:25   
gosc_2cc3e - Profil gosc_2cc3e
Z tym, że to nie port świadczy usługę a firma z którą port ma umowę. Należało by to rozgraniczyć i pochwalić firmę WAS za tak dobrą obsługę.
warsawfan 2014-05-17 21:15   
warsawfan - Profil warsawfan
gosciu_a2b4a, bo to jest artykuł, który ma na celu poprawienie wizerunku lotniska, a nie opisanie dnia z życia pracownika PRM.
gosciu_d2b34, uwierz mi, że Twojemu rozmówcy nie chodziło o to, że pchanie pasażerów to ciężka praca i nikt podejmując ją o tym nie wiedział. Ale to nie czas i miejsce na tłumaczenie, bo trzeba by za dużo napisać.
gosc_d2b34 2014-05-17 21:04   
gosc_d2b34 - Profil gosc_d2b34
gosc_a2b4a: Przepraszam ale pisanie takich demagogii jest juz nuzace. Zapytam wprost ... czy oni podpisali umowy dotyczace takiej wlasnie pracy z takim wlasnie wynagrodzeniem? Czy moze pracuja tam z przymusu wbrew wlasnej woli?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy