×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Prawa pasażerów: 200 tys. skarg w UEPasażerowie linii lotniczych w UE złożyli w latach 2010-2012 ponad 200 tys. skarg związanych z naruszeniami ich praw wynikającymi z unijnego rozporządzenia 261/2004. Tylko 1 proc. z tych skarg zakończyło się ukaraniem przewoźnika. 

Komisja Europejska opublikowała dziś raport dotyczący realizacji praw pasażerów w lotnictwie. W latach 2010-2012 do tzw. Krajowych Organów Wykonawczych (NEB, w Polsce to Urząd Lotnictwa Cywilnego) wpłynęło łącznie 201 879 skarg. Niemal połowa z nich (ponad 91 tys.) została złożona w 2010 r., co wynika z problemów wywołanych chmurą pyłu wulkanicznego znad Islandii. 

Dodatkowo wpłynęło zaledwie 514 skarg związanych z prawami pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej (rozporządzenie 1107/2006). 

Skargi do NEB-ów są składane wtedy, gdy linie lotnicze nie uznają roszczenia pasażerów do odszkodowania lub zmiany rezerwacji związanych z opóźnieniem, odwołaniem lub przepełnieniem lotu. 

Komisja Europejska zaznaczyła jednak, że tylko ok. 1 proc. skarg kończy się nałożeniem kary na przewoźnika. W niemal wszystkich przypadkach państwowe instytucje wydają administracyjną decyzję o przyznaniu odszkodowania lub uznają roszczenia pasażerów za niezasadne. 

Zgodnie z prawem, karę można nałożyć jedynie na tych przewoźników, którzy "uporczywie" uchylają się od obowiązków wynikających z europejskich rozporządzeń. Kara są ustalane oddzielnie we wszystkich krajach. W Polsce ULC może nałożyć karę od 200 do 8000 zł. 

W Polsce w latach 2010-2012 złożono łącznie niemal 8 tys. skarg. Ponad jedna trzecia z nich (2,8 tys.) dotyczyła odwołanych lotów, nieco mniej było związanych z opóźnieniami powyżej 3 godzin. 

Dominik Sipińskigość_d4dd5 - Profil
gość_d4dd5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie