Najgorsza zima od 20 lat w USA

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 maja 2014 10:36
3 komentarze
Reklama

W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku amerykańskie linie lotnicze odwołały 4,6 proc. wszystkich lotów. To najgorszy wynik odkąd Departament Transportu zaczął zbierać takie dane 20 lat temu.

Jak wynika z depeszy Associated Press, głównym powodem były szczególnie trudne warunki pogodowe. Ale linie lotnicze szybciej niż dawniej decydują się też o odwołaniu lotu.

Wynika to z obowiązującego od maja 2010 r. prawa o odszkodowaniach za opóźnienia na ziemi (tzw. tarmac delay). Jeśli w ciągu trzech godzin po wpuszczeniu pasażerów do samolotu nie uda się wystartować, przewoźnicy muszą wypłacić nawet do 27,5 tys. dolarów każdemu pasażerowi. Oznacza to koszt przekraczający 4 mln dolarów na jeden typowy rejs średniodystansowy.Chcąc uniknąć tych kosztów, przewoźnicy odwołują loty w trudnych warunkach pogodowych z większym wyprzedzeniem, czasem nawet dobę wcześniej.

AP zauważa, że przewoźnicy kasują także wiele niedochodowych tras i starają się zwiększyć wypełnienie. Z tego powodu gdy jeden lot jest odwołany, brakuje miejsc w innych samolotach by zmienić rezerwację pasażerów.

Jak wynika z danych, w marcu z dużych przewoźników najwięcej lotów odwołali: JetBlue i US Airways/American Airlines. Najpewniejsza była Delta, która odwołała tylko 0,2 proc. lotów. Gorsze statystyki mają regionalni feederzy dużych przewoźników - linie ExpressJet odwołały w marcu 5,1 proc. lotów, a American Eagle 4,1 proc.

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_ad57c 2014-05-14 20:09   
gosc_ad57c - Profil gosc_ad57c
ładne przeginają w tych stanach...:) tam to pasażer i klient zarazem jest panem nie to co kurde w tym kaczolandzie
mietek 2014-05-14 13:10   
mietek - Profil mietek
Nawet 27,5 tyś usd dla każdego pasażera? Jaki wspaniały przepis dla linii lotniczych:)
usuniety 2014-05-14 11:34   
usuniety - Profil usuniety
" do 27,5 tys. dolarów każdemu pasażerowi" - przepraszam bardzo, ale to juz chyba gruba przesada
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama