×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus: Testy wodne A350 XWBAirbus pomyślnie przeprowadził testy certyfikacyjne potwierdzające zdolność samolotu A350 XWB do funkcjonowania na mokrych drogach startowych. Podczas prób prowadzonych w bazie lotniczej Istres (południe Francji), gdzie znajduje się 5-kilometrowa droga startowa, samolot testowy MSN004 przejechał po znajdującym się na pasie startowym korycie, w którym poziom wody wynosił co najmniej 22 mm. Podczas testu samolot stopniowo zwiększał swoją prędkość z 60 do około 140 węzłów (111-259 km/h).Próba ta miała na celu sprawdzenie, jak samolot będzie zachowywać się na pasach startowych namokłych deszczem i udowodnił, że do środka jego silników i pomocniczej jednostki napędowej (APU) nie przedostanie się ani woda znajdująca się pod samolotem, ani krople wody rozpylane przez przednie podwozie.

Na potrzeby testu na drodze startowej stworzono "wodne koryto" za pomocą rowków, w których umieszczono gumowe pasy w celu zatrzymania wody. Powstała w ten sposób kałuża miała 100 m długości i 29 m szerokości. Zgodnie z planem A350 przejechał przez pas kilka razy, co miało na celu sprawdzenie zachowania samolotu w różnych sytuacjach jak np. użycie ciągu wstecznego. Rezultaty testu poddane zostaną analizie przez biuro projektowe Airbusa, które na ich podstawie stworzy szeroką gamę typowych scenariuszy operacyjnych.Do całego programu testów posłuży łączenie pięć samolotów A350. Maszyny o oznaczeniu MSN1 i MSN3 testują wszystkie systemy pokładowe, natomiast kolejne trzy MSN2, MSN4 i MSN5 posłużą do testów specjalistycznych. Obecnie w programie A350 biorą udział cztery latające egzemplarze testowe. Samoloty te wylatały już łącznie około 1,6 tys. godzin podczas 353 lotów. Proces certyfikacji dla programu idzie zgodnie z planem. Według wstępnych informacji A350 zdobędzie niezbędne certyfikaty w trzecim kwartale tego roku i wejdzie do eksploatacji w grudniu br.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus Mediagość_228db - Profil
gość_228db
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie