×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


airberlin z dużą stratą za 2013 rok


airberlin poinformował, że 2013 rok zakończył ze stratą netto w wysokości 231,9 milionów euro (320 mln dolarów), przewiózł 31,5 mln pasażerów (- 5 proc.), a roczne wypełnienie samolotów (load factor) wyniosło 84,9 proc. (+ 1,3 proc.). Dla porównania 2012 rok firma zakończyła z zyskiem netto w wysokości 6,8 milionów euro (9 mln dolarów).

Dlatego niemiecki przewoźnik zapowiada nowe działania restrukturyzacyjne, ponieważ dotychczasowe programy nie przynoszą pożądanych rezultatów. Prawdopodobnie gdyby nie wsparcie strategicznego inwestora, Etihad Airways, przewoźnik mógłby nawet ogłosić upadłość. Zarząd niemieckiego przewoźnika już dwa razy przekładał konferencję, na której miały zostać zaprezentowane wyniki finansowe, co tylko zwiększało szereg spekulacji. Ostatecznie 28 kwietnia linia airberlin zaprezentowała pełne dane finansowe za ubiegły rok.- Program "Turbine" działa zgodnie z planem i będzie w pełni obowiązywać w 2014 r. Jednak musimy przyśpieszyć jego realizację oraz wprowadzić dalsze środki, ocenić nasze możliwe kierunki działań i nasz model biznesowy. Restrukturyzacja będzie koncentrować się na wydajności, a nasza podstawowa propozycja, aby zaoferować jak najlepsze usługi dla naszych pasażerów i partnerów pozostaje bez zmian - powiedział Wolfgang Prock-Schauer, prezes airberlin.

W ciągu ostatnich kilku lat jest to już kolejny rok na minusie. Wyjątkiem był rok 2012, w którym linia, dzięki sprzedaży swojego programu Top Bonus arabskiemu przewoźnikowi Etihad Airways, uzyskała dodatni wynik. W 2013 r. przychody przewoźnika spadały o 4 proc. z ponad 4,3 mld euro do poziomu 4,15 mld euro. Strata operacyjna wyniosła 231,9 mln euro. Oferowanie spadło o 5,1 proc.

- Etihad wkrótce zasili nas kwotą ponad 300 mln euro w ramach kupna obligacji zamiennych na udziały oraz przedłuży pożyczkę o dalsze 5 lat - dodał Prock-Schauer.

Jednak według wielu analityków lotniczych airberlin będzie potrzebować dalszej pomocy finansowej.Według programu "Turbine" linia koncentruje się dalej na rozbudowie pięciu obecnych hubów w Berlinie, Dusseldorfie, Palma de Mallorca, Monachium oraz w Wiedniu. Pracę w airberlin stracić ma stopniowo około tysiąca pracowników czyli 11 proc. obecnego zatrudnienia.

Cięcia dotyczą także samolotów. Do tej pory flotę przewoźnika opuściło już 35 maszyn. Dodatkowo najstarsze A320 i B737 są wymieniane na zupełnie nowe. Jest to efekt renegocjacji umów zawartych z firmami leasingowymi. W przyszłym roku linia rozpocznie wymianę starych A330-200 na ekonomiczne i nowoczesne Boeingi 787-9 Dreamliner.

Obecnie flota przewoźnika składa się ze 123 samolotów: 50 Airbusów z rodziny A320, 14 A330-200, 46 Boeingów 737NG oraz 12 Bombardierów Q400.

Warto dodać, że w tym roku linie airberlin po raz kolejny pozwały spółkę zarządzającą nowym berlińskim lotniskiem Flughafen Berlin Brandenburg. Powodem jest gigantyczne opóźnienie w oddaniu do użytku nowego portu lotniczego, który ma być nowoczesnym hubem dla airberlin. Przewoźnik domaga się obecnie 48 mln euro odszkodowania.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_16bfa - Profil
gość_16bfa
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie