Załogi LOT-u za strajkiem

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 kwietnia 2014 17:08
43 komentarzy
Reklama

Około 80 proc. pilotów i personelu pokładowego LOT-u opowiedziało się za strajkiem w prowadzonym przez związki zawodowe referendum. Pracownicy narodowego przewoźnika sprzeciwiają się nowym zasadom wynagrodzenia.

Referendum zakończyło się ostatniego dnia marca. Udział wzięło w nim ok. 90 proc. załóg LOT-u, spośród których ok. 90 proc. było za strajkiem.Po wypowiedzeniu w listopadzie ub. roku Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w Locie obowiązują obecnie tymczasowe zasady wynagradzania. Płace pilotów i personelu pokładowego zostały obniżone o ok. 25 proc., zniesione zostało też kryterium stażu pracy. Równocześnie mocno wzrosły wynagrodzenia za dodatkowe godziny wylatane ponad miesięczną normę, czyli 45 godzin blokowych.

W opublikowanym na początku kwietnia liście Związek Zawodowy Personelu Pokładowego twierdzi, że obecnie proponowane stawki podstawowe wahają się od 1600 zł do 3500 zł brutto i należą do najniższych w Europie. Do tego nie ma żadnej gwarancji możliwości wylatania dodatkowych godzin.

Pojawiające się w mediach, w tym w depeszy PAP-u, informacje są jednak zupełnie inne. Według nich proponowane wynagrodzenia wahają się od 9945 zł do 15800 zł. Nie udało nam się zweryfikować tych informacji bezpośrednio w Locie.

Związkowcy argumentują, że w trakcie sporu zbiorowego pracodawca, czyli LOT, nie może jednostronnie zmieniać zasad zatrudnienia. A nowe płace, według związkowców, są znacznie mniej korzystne dla pracowników.

Strajku ostrzegawczego na razie jednak nie będzie. Zarówno Maciej Farski, rzecznik ZZ Pilotów Komunikacyjnych, jak i Barbara Pijanowska-Kuras, rzeczniczka LOT-u, cytowani przez PAP mówią o potrzebie porozumienia.

Obydwie strony podkreślają wspólny interes w obliczu restrukturyzacji LOT-u i zauważają, że panuje lepszy niż zwykle klimat do rozmów. Mediacje trwają już od 8 stycznia.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_52f8e 2014-04-17 15:05   
gosc_52f8e - Profil gosc_52f8e
Mietek: każdy pracownik oraz najbliższa rodzina ma prawo do biletów zniżkowych do tego można wziąć kilku travel partnerów w ciagu roku. Każda duża linia ma takie przepisy, sam kiedyś leciałem na takim bilecie LH mimo ze nie mam z nimi nic wspólnego. Linia na tym nic nie traci bo bilety są tylko na miejsca wolne, pełnopłatny pasażer ma zawsze pierwszeństwo. LOT niech lepiej zajmie się zarabianiem pieniędzy a nie obcinaniem pensji pilotom, aby zamaskować to że nie potrafi zawalczyć na rynku.
mietek 2014-04-17 09:54   
mietek - Profil mietek
Nie wiem dokładnie jakie są benefity i dodatki w LO ale na pewno coś tam nie jest w porządku. Ja znam przykład, z zeszłego roku, jak osoba z rodziny byłego już chyba pracownika LO mogła polecieć w klasie biznes z osobą towarzyszącą do JFK za...500zł RT. Słyszałem też opowieści od osób pracujących w spółkach LO jak to parę lat temu sprzątaczki opowiadały sobie o wakacjach; jedna była w Australii, a druga "tylko" w Argentynie. Sorry ale jeżeli pracownicy i emeryci LO mają takie przywileje/dochody, to nie wiem jak ta firma ma wyjść na prostą...
gosc_a670b 2014-04-16 14:40   
gosc_a670b - Profil gosc_a670b
gosc_36538:to ciekawa teoria zarządzania zwolnić pracowników a nie prezesa, jeżeli firma nie osiąga wyników :-) Weź tylko pod uwagę, że ci sami związkowcy pod innym prezesem osiągali jednak w przeszłości wyniki. A od 6-coi lat same straty. Czy to pracownicy nagle zaczęli tak źle pracować, czy może dostali niewłaściwe szefostwo?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama