Nowa czarna lista linii lotniczych

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 kwietnia 2014 21:55
7 komentarzy
Reklama

Komisja Europejska opublikowała już 23. edycję czarnej listy linii lotniczych, które nie mogą wlatywać w unijną przestrzeń powietrzną. Najważniejsze zmiany to zezwolenie na więcej rejsów Air Astany do Europy oraz zniesienie zakazu dla Cebu Pacific Air z Filipin.

- Gdy kraj robi, co należy, by poprawić bezpieczeństwo lotnictwa, ważne jest, by Unia Europejska to doceniała. Dowodem na to jest poprawa bezpieczeństwa, którą obserwujemy w Afryce. Suazi to drugi kraj po Mauretanii, który został wykreślony z czarnej listy. Postęp jest też w Zambii, Sudanie, Mozambiku i Libii, a także na Filipinach i w Kazachstanie - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport.

Cebu Pacific Air jest drugim dużym przewoźnikiem z Filipin, który został wykreślony z czarnej listy. W ubiegłym roku KE uznała za bezpieczne narodowe linie Philippine Airlines.

Choć przewoźnicy z Kazachstanu nadal nie mogą latać do Europy, Air Astana jest wyjątkiem. Przewoźnik może oferować rejsy do UE dzięki nowoczesnej flocie samolotów produkcji zachodniej: Boeingom 757 i 767 oraz Airbusom A319, A320 i A321.KE podkreśliła, że Libia zrobiła postęp w zakresie bezpieczeństwa lotnictwa. Kraj ten zdecydował się utrzymać dobrowolny zakaz lotów do UE, który obowiązuje od rewolucji w 2011 r.

Na liście łącznie znajduje się 296 linii lotniczych, w tym wszyscy przewoźnicy zarejestrowani w 20 krajach: Afganistanie, Angoli (z wyjątkiem TAAG Angolan Airlines), Beninie, Republiki Kongo, Demokratycznej Republiki Kongo, Dżibuti, Gwinei Równikowej, Erytrei, Gabonu (z wyjątkiem Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG), Indonezji (z wyjątkiem 5 linii, w tym m.in. Garuda Indonesia), Kazachstanu (z wyjątkiem Air Astany), Kirgizji, Liberii, Mozambiku, Nepalu, Filipin (z wyjątkiem 2 linii), Sierra Leone, Wysp Św. Tomasza i Książęcej, Sudanu i Zambii.

Dodatkowe 10 linii jest objętych ograniczenia operacyjnymi. Dotyczy to m.in. Air Astany, Air Koryo, Iran Air oraz TAAG Angolan Airlines.

Całą listę można pobrać na stronie internetowej Komisji Europejskiej (plik pdf). KE uruchomiła też wyszukiwarkę przewoźników z czarnej listy, dzięki której pasażerowie łatwo mogą sprawdzić, czy linia lotnicza, którą lecą, została uznana za bezpieczną.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2014-04-14 19:11   
krzysiekl - Profil krzysiekl
bo są na liście a to jest wiadomość o tej liście?
gosc_1baf5 2014-04-14 00:09   
gosc_1baf5 - Profil gosc_1baf5
Po co umieścili na tej liście Wyspy Św. Tomasza i Książęcą ?
Tak na wszelki wypadek, jakby komuś stamtąd zachciało się otworzyć połączenie na Heathrow obsługiwane awionetką... ?
shorty 2014-04-11 18:07   
shorty - Profil shorty
Manila ? Polecam z całego serca:)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama