×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Travel Service wyprzedził Enter AirTravel Service wyprzedził Enter Air pod względem liczby pasażerów w Polsce. Największy polski przewoźnik czarterowy stracił zarówno pasażerów, jak i udział w rynku. W 2013 r. skurczył się też cały polski rynek czarterowy. 

Jak wynika z opublikowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego danych, w 2013 r. w Polsce odprawione zostały niecałe 3 miliony pasażerów lotów czarterowych. To o 215 tys. (6,7 proc.) mniej niż w 2012 r. 

Pozycję lidera stracił Enter Air. Największym przewoźnikiem czarterowym w Polsce został czeski Travel Service, który przewiózł 879 tys. pasażerów, co stanowiło 29,3 proc. rynku. Linia zwiększyła liczbę pasażerów z Polski w porównaniu do 2012 r. o ponad 100 tys., a udział w rynku o ponad 5 punktów proc. Enter Air stracił ok. 117 tys. pasażerów w Polsce. W 2013 r. największy polski przewoźnik czarterowy obsłużył 865 tys. osób, co dało mu 28,8 proc. udziału w rynku. Strata częściowo wynika z przenosin Enter Aira na rynki zagraniczne, a także z ogólnego ubytku pasażerów czarterowych w Polsce. W 2012 r. Enter Air przewiózł 982 tys. pasażerów, co stanowiło ponad 30 proc. rynku. Zyskali pozostali polscy przewoźnicy. Small Planet Airways, litewska spółka z oddziałem w Polsce, zajęła 3. miejsce i zwiększyła liczbę pasażerów o ponad 49 proc. do 358 tys. Bingo Airways (4. miejsce) przewiozły niemal tyle samo pasażerów - 356 tys. To ponad dwukrotnie lepszy wynik niż w 2012 r., kiedy Bingo obsłużyło 173 tys. osób. Obydwie linie miały w ubiegłym roku po ok. 11,9 proc. udziału w rynku. 

W rankingu nie ma oczywiście już Yes Airways ani OLT Express, które w ubiegłym roku zajęły 4. miejsce. 

Duży stratę w segmencie czarterowym zanotował PLL LOT (liczony razem z Eurolotem). Polski narodowy przewoźnik odprawił o niemal 60 proc. mniej pasażerów czarterowych - 41,7 tys. w porównaniu ze 101,7 tys. w 2012 r. W ostatnim kwartale, głównie dzięki zimowym czarterom długodystansowym, zwiększył jednak liczbę pasażerów w tym obszarze trzykrotnie do poziomu 21,2 tys. osób. 

Całkowity udział polskich przewoźników w rynku czarterowym zmalał z niemal 61 proc. do 56,3 proc. Poza Travel Service dużym przewoźnikiem zagranicznym były też tureckie Pegasus Airlines, które zajęły 5. miejsce w rankingu. Zwiększyły one liczbę pasażerów o 45 tys. do poziomu 136,5 tys. Dużo zyskały też linie Syphax Airlines, które ponad siedmiokrotnie zwiększyły liczbę pasażerów i przewiozły 54,7 tys. osób. 

AKTUALIZACJA: Początkowo omyłkowo opublikowaliśmy dane za czwarty kwartał jako całoroczne. Przepraszamy.

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożyk, Dominik Sipińskigość_9ec2a - Profil
gość_9ec2a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie