×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Coraz mniej ofiar w lotnictwieO niemal połowę zmalała w ubiegłym roku liczba ofiar śmiertelnych wypadków w lotnictwie. W ich wyniku zginęło 210 osób. Niemal dwukrotnie wzrosła liczba wypadków odrzutowców produkcji zachodniej, ale i tak była niższa niż pięcioletnia średnia. 

Zgodnie z danymi Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) w 2013 r. w wypadkach lotniczych podczas lotów komercyjnych śmierć poniosło 210 osób. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 414 osób, a pięcioletnia średnia przekracza 500 ofiar rocznie.

W ubiegłym roku liczba wypadków odrzutowców produkcji zachodniej (w których samolot został uszkodzony do stanu nie pozwalającego na naprawę) wyniosła 0,41 na milion lotów. To równowartość jednego wypadku na 2,4 miliona lotów. Był to wynik niemal dwukrotnie gorszy niż w 2012 r. (0,21 wypadku na milion lotów), niższy jednak od pięcioletniej średniej. Ta wynosi 0,48 wypadku na milion lotów. 

Po raz kolejny przewoźnicy będący członkami IATA byli znacznie bezpieczniejsi od pozostałych. 

W 2013 r. łącznie nastąpiło 81 wypadków - o 6 więcej niż w 2012 r., ale mniej niż pięcioletnia średnia (86 wypadków rocznie). W 16 spośród tych wypadków były ofiary śmiertelne. Oznacza to, że w 20 proc. wypadków zginęła co najmniej jedna osoba. 

Najbezpieczniejszymi regionami były: Azja Północna, Europa i Ameryka Północna. Pogorszyła się sytuacja w krajach Wspólnoty Niepodległych Państwa. W 2012 r. nie było tam ani jednego wypadku z utratą samolotu produkcji zachodniej, w ubiegłym roku było to aż 2,09 wypadku na milion lotów. 

Najczęstszą przyczyną wypadków było wyjechanie z pasa startowego podczas startu lub lądowania. Z tego powodu wydarzyło się 23 proc. wszystkich wypadków. Liczba ofiar tych wypadków jest jednak stosunkowo niewielka.

IATA podkreśla, że przedmiotem troski pozostają też wypadki spowodowane utratą kontroli w trakcie lotu, które są rzadkie, ale niemal zawsze śmiertelne. Podobnie jest z wypadkami związanymi z kontrolowanym uderzeniem w ziemię (tzw. CFIT). 

Dokładne dane dotyczące bezpieczeństwa lotnictwa i ich analiza dostępne są w darmowym dokumencie "IATA Safety Report 2013" (plik pdf)

Dominik Sipińskigość_baff2 - Profil
gość_baff2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie