LOT: Wyniki finansowe za 2013 rok

2 kwietnia 2014 16:09
70 komentarzy
Reklama
Po raz pierwszy po pięciu latach strat Polskie Linie Lotnicze LOT odnotowały za 2013 rok zysk netto w wysokości 26 milionów złotych, strata operacyjna wyniosła 4 miliony złotych. Tym samym wynik ten jest o 138 mln zł lepszy niż zakładany w planie restrukturyzacji. To rezultat realizowanego procesu przekształceń w spółce. Pozytywny wpływ na wynik ma również „efekt” Dreamlinera. Już w listopadzie ubiegłego roku LOT zapowiadał, że wyniki za 2013 będą lepsze od założeń wpisanych do planu restrukturyzacji. 

Po raz pierwszy od 2008 roku przewoźnik odnotował zysk netto. Wypracował go na poziomie 26 milionów złotych wobec zakładanych w planie ok. minus 196. Tym samym poprawił wynik o ponad 222 miliony. 

Zbliżył się też do momentu, w którym zacznie zarabiać na działalności podstawowej. Tu rok przewoźnik zakończył na niewielkim minusie (zaledwie 4 mln złotych), wobec planowanych minus 142. Oznacza to poprawę o ponad 138 milionów. Z tego 119 milionów złotych LOT wypracował sam, w niewielkim tylko stopniu pomogły czynniki makroekonomiczne takie jak korzystne ceny paliwa. W dodatku zostały one zniwelowane przez niekorzystne wahania kursowe. Biorąc to pod uwagę spółka skorzystała na sytuacji rynkowej tylko na poziomie 19, z wypracowanych 138 milionów złotych poprawy. 

Warto zaznaczyć, że na ten wynik nie ma też wpływu porozumienie z Boeingiem dotyczące odszkodowania za okres, kiedy maszyny nie wykonywały rejsów dalekodystansowych. Tak dobry wynik został osiągnięty, mimo że LOT musiał ograniczyć zdolności przewozowe w ramach tak zwanych środków kompensacyjnych. Jest to wymóg Komisji Europejskiej ze względu na otrzymaną pomoc publiczną. 

LOT przewiózł więc o 5% mniej pasażerów niż w 2012 roku. W 2013 roku na pokładach samolotów polskiego przewoźnika podróżowały ponad 4 miliony 600 tysięcy osób. Biorąc pod uwagę działalność podstawową, wpływ na poprawę wyniku względem planu restrukturyzacji miał radykalny wzrost efektywności kosztowej oraz zwiększenie przychodów. Lepsze rezultaty były możliwe m.in. dzięki zmniejszeniu kosztów administracyjnych, restrukturyzacji zatrudnienia, oszczędnościom w zużyciu paliwa, a także zmniejszeniu kosztów dystrybucji biletów. Efekty przynoszą też renegocjacje umów z dostawcami. Z drugiej strony LOT efektywniej zarządza siatką połączeń, zwiększa możliwości transferowania pasażerów, poprawia elastyczność oferowanych taryf. Przewoźnik uruchomił dodatkowe usługi i poszerzył kanały dystrybucji m.in. dzięki rozwiązaniom mobilnym. Natomiast porównując wyniki rok do roku największy wpływ na poprawę miał „efekt Dreamlinera”. Dzięki tej maszynie LOT zyskał aż 95 milionów złotych. 

Dzięki Dreamlinerowi, aż o ponad 80% wzrosła w ubiegłym roku (w porównaniu do 2012) liczba pasażerów w klasie biznes oraz premium. Boeing 787 daje też większe możliwości biznesowe jeżeli chodzi o przewóz cargo. Ponadto, tylko dlatego, że od połowy 2013 roku rejsy długodystansowe (Nowy Jork, Chicago, Toronto, Pekin) wykonywane były Dreamlinerem, LOT zaoszczędził kilkanaście milionów złotych z powodu mniejszego zużycia paliwa. 

Rok 2013 to dopiero początek zmian. Powrót do trwałej rentowności, maksymalnie zmniejszenie drugiej transzy oraz utrzymanie płynności to nie jedyne wyzwania na 2014 rok. Kluczowe jest uzyskanie akceptacji Komisji Europejskiej dla planu restrukturyzacji. Do tej pory z Brukseli płyną pozytywne sygnały. Komisja dostrzega konsekwencję i rezultaty realizowanego planu. 

Kolejnym wyzwaniem jest utrzymanie pozycji rynkowej w sytuacji zwiększonej konkurencji, oraz efektywne wykorzystanie 6-go Dreamlinera, w sytuacji, gdy LOT nie może otwierać nowych połączeń. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozważane są różne scenariusze oprócz wykorzystania maszyny w ramach siatki połączeń w szczycie sezonu letniego. 

LOT sukcesywnie rozwija biznes czarterowy, rozmawia również z różnymi partnerami o ewentualnym leasingu. Na 2014 rok przewoźnik zapowiada również opracowanie strategii rozwoju połączeń po zakończeniu formalnego procesu restrukturyzacji, czyli po październiku 2015, a także działania zmierzające do pozyskania inwestora strategicznego. 

Na rok 2014 LOT podtrzymuje prognozę zysku na działalności podstawowej na poziomie około 70 milionów złotych.

Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_1d65e 2014-04-09 10:15   
gosc_1d65e - Profil gosc_1d65e
Te obliczenia są równie abstrakcyjne jak geometria Łobaczewskiego - poza tym dają świadectwo analitykom - jeżeli ktoś myli się w szacunkach na takim poziomie to... znowu jakaś kreatywna księgowość jak to już nieraz bywało.
pikol 2014-04-07 20:46   
pikol - Profil pikol
ale piszą kłamstwa - zawoalowane oszustwo . Wyprzedanie majątku za 3 mld złotych i jeszcze dwie niby pożyczki - kto to ma zwrócić - jak można spojrzeć w twarz innym miastom , skoro przez ok 20 lat dotowało się przede wszystkim jedno lotnisko - wychodzi średnio 130 mln rocznie dopłat z państwowych pieniędzy.
Zaraz prześwietlimy PPL i okaże się , że wszystko nie tak było i nie jest - duży kłopot
gosc_e6885 2014-04-07 11:14   
gosc_e6885 - Profil gosc_e6885
@gosc_8e257 akurat przerost w zatrudnieniu PPL jest ogromny o czym wie każdy kto współpracuje z tą organizacją,a mówi się o tym przeroście już od dawna.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy