×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pyrzowice bez nowej linii kolejowejPKP Polskie Linie Kolejowe odstąpiły od umowy na projekt nowej linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach. W zamian zmodernizowana ma istniejąca linia od strony Zawiercia. 

Polski zarządca infrastruktury kolejowej stracił cierpliwość do konsorcjum, które miało projektować nową linię. Jego liderem jest Pöyry Infra GmbH. Jak informuje "Rynek Kolejowy", przez 900 dni konsorcjum nie uzupełniło dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji środowiskowej. 

Bez tego zezwolenia niemożliwe są jakiekolwiek dalsze prace. PKP PLK będzie domagało się zwrotu poniesionych wydatków. Pomimo 2,5-letniego opóźnienia w pracach, konsorcjum ukończyło tylko nieco ponad połowę wartego 52 mln zł zadania. 

Nie oznacza to jednak, że katowickie lotnisko nie będzie miało połączenia kolejowego. Zamiast nowej linii PKP PLK chce wyremontować linię 182, która przebiega przy terminalu lotniska w Pyrzowicach. 

Finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego jest niemal pewne, bo na inwestycji zależy też władzom województwa. 

PKP PLK zapowiada remont odcinka do lotniska z Zawiercia, gdzie linia 182 łączy się z Centralną Magistralą Kolejową do Warszawy i linią do aglomeracji śląskiej. Modernizacja ma objąć elektryfikację i poprawę prędkości. Nie wiadomo, czy obejmie też odcinek od lotniska do Tarnowskich Gór, skąd pociągi mogłyby kontynuować jazdę z powrotem do Katowic. 

Czas jazdy z Katowic na lotnisko ma wynieść 45-55 minut w zależności od tego, czy pociąg zatrzymywałby się w Zawierciu. 

Jak analizuje "Rynek Kolejowy", dzięki rewitalizacji linii 182 na połączeniu może skorzystać więcej osób. Linia nie będzie bowiem woziła pasażerów tylko między Katowicami a lotniskiem, lecz może stać się ważnym elementem sieci aglomeracyjnej. 

Dominik Sipińskigość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie