×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowy Jork: Instytut kulinarny LufthansyLinia Lufthansa rozpoczęła proces podniesienia jakości swoich usług, aby stać się światowym 5-gwiazdkowym przewoźnikiem. Jednym z istotnych elementów ogólnej oceny przewoźnika jest jakość posiłków na pokładach samolotów i w salonikach na lotniskach.

Dzięki naszemu czytelnikowi Grzegorzowi mogliśmy zobaczyć jak wyglądała wiosenna prezentacja menu Lufthansy w Nowym Jorku.Prezentacja nowego menu Lufthansy odbyła się w kuchni demonstracyjnej znanego francuskiego szefa kuchni, Davida Bouley, na dolnym (południowym) Manhattanie w Nowym Jorku. Szef Bouley został wyróżniony trzema gwiazdkami Michelin (najwyższe wyróżnienie) za swoje osiągnięcia w sztuce kulinarnej i nadal współpracuje z niemieckim narodowym przewoźnikiem.W prezentacji uczestniczyli szefowie kuchni LSG Sky Chefs z Dallas w Teksasie. Firma ta przygotowuje około 25 proc. światowych posiłków dla linii lotniczych o wartości 30 miliardów dolarów (2013 r.). Największym wyzwaniem dla firmy jest opracowanie menu w taki sposób, aby dostarczyć produkty jakości najlepszych restauracji, ale na pokładach samolotów. LSG Sky Chefs przywiązują dużą uwagę do specyfikacji każdego regionu świata, gdzie Lufthansa oferuje swoje usługi przewozowe. Przed wprowadzeniem nowej listy posiłków pokładowych wstępna prezentacja obejmuje często ponad tysiąc różnorodnych dań i przekąsek. Prezentacja wizualna jest niezwykle ważna, zgodnie z powiedzeniem, że człowiek je oczami.Lufthansa posiada 116 stacji kulinarnych na świecie, w miejscach, do których docierają jej samoloty. W każdej stacji pracuje szef kuchni, który specjalizuje się w daniach danego regionu. Niemieckie linie obsługują dziennie średnio około 1500 rejsów. Dostawą produktów do stacji kulinarnych zajmuje się 65-ciu dostawców, którzy spełniają rygorystyczną listę wymagań przewoźnika.
Według wieloletnich obserwacji upodobania kulinarne podróżnych są inne niż ich codzienne ulubione przysmaki. Dlatego też szeroki wybór posiłków, przekąsek i napojów na pokładzie jest bardzo ważny dla ogólnego doświadczenia w podróży.

Opracowanie menu pokładowego odbywa się na podstawie wielu parametrów: czasu trwania lotu, godziny startu i lądowania, typu samolotu, regionu czy regionów świata, które dany rejs łączy. Selekcja odbywa się osobno dla posiłków i napojów. Przykładowo: odlot w późnych godzinach wieczornych będzie charakteryzował się lekkim posiłkiem oraz deserem.Poszczególne klasy podróży charakteryzują się swoimi własnymi akcentami kulinarnymi: klasa pierwsza ma menu opracowane przez najlepszych szefów kuchni (3-gwiazdki Michelin), klasa biznesowa posiada akcenty kuchni regionalnych, klasa ekonomiczna premium tradycyjne sztućce i talerze (nie plastikowe) oraz klasa ekonomiczna wysokiej jakości posiłki z wykorzystaniem naturalnych (organicznych) składników. Lufthansa zmienia menu pokładowe we wszystkich klasach podróży co kilka miesięcy.

Przewoźnik oferuje również  posiłki sezonowe, na przykład w okresie niemieckiego Oktoberfest. Szefowie kuchni postawili sobie za cel stworzenie spójnego menu, które w sposób naturalny przechodzi z jednego dania do drugiego. Bardzo ważna jest również koncentracja na regionach etnicznych, jak na przykład południowo wschodniej Azji czy Indii.

Różnorodność menu pokładowego Lufthansy oparta jest na znanych daniach kuchni światowej, daniach tradycyjnych oraz daniach typowych i prostych. Przygotowanie posiłków na wysokości 35 tysięcy stóp jest inne niż na ziemi. Wiele posiłków traci swój smak lub jest on silnie wzmocniony. Po przygotowaniu w stacji kulinarnej posiłki są chłodzone i pakowane w specjalne pojemniki, które zapewniają stabilność w czasie transportu i na pokładzie. Niektóre składniki są celowo niedogotowane, jak na przykład ryba, gdyż w czasie podgrzewania w samolocie nastąpiłoby jej rozgotowanie.Personel pokładowy przechodzi specjalne szkolenia w celu pogłębienia wiedzy kulinarnej oraz techniki serwisu pokładowego. Na dużych wysokościach wina tracą swój aromat, pasażerowie są bardziej wrażliwi na kwaśne i gorzkie przyprawy oraz potrzebna jest redukcja cukru i soli.

Przykładowa roczna konsumpcja pokładowa w samolotach Lufthansy (rok 2013): 1,8 miliona litrów soku pomidorowego, 2,2 miliona litrów piwa oraz wina o wartości ponad 20 milionów euro. Niemiecki przewoźnik jest również największym konsumentem kawioru ze wszystkich linii lotniczych na świecie - 7,5 tony rocznie.Specjalne posiłki Lufthansy obejmują między innymi: dania bezglutenowe, antyalergiczne, koszerne, niskokaloryczne, dla diabetyków oraz dla dzieci.Kulminacyjnym momentem prezentacji była degustacja nowych posiłków, które niedługo pojawią się na pokładach samolotów Lufthansy: sałatki z krewetkami, zawijasów wołowych, przegrzebek morskich, ravioli z nasionami dyni, łososia oraz piersi z kurczaka. Wszystkie dania smakowały znakomicie i były  jakości najlepszych restauracji.

Piotr Bożyk
Fot. Grzegorzgość_f1097 - Profil
gość_f1097
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie