×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Cargo w 2013 r. na polskich lotniskachW 2013 r. w Polsce odprawiono na lotniskach 90 tys. ton cargo i poczty. 70 proc. obsługuje warszawskie Lotnisko Chopina, a z portów regionalnych zdecydowanym liderem są Pyrzowice. Niemal 30 proc. towarów było jednak przewożonych ciężarówkami, bo do Polski latają zbyt małe samoloty - choć ten udział bardzo różni się pomiędzy lotniskami.

Pasazer.com jako pierwszy zebrał kompleksowe dane dotyczące cargo na polskich lotniskach, zebrane bezpośrednio od portów lotniczych. Tak dokładnych danych nie ma nawet Urząd Lotnictwa Cywilnego. Niektóre porty podawały do ULC tylko ruch samolotowy, inne samolotowy i samochodowy, część lotnisk wliczało pocztę, a część nie. Jak udało nam się dowiedzieć - Urząd pracuje nad rozwiązaniem, które pokazywało by rzeczywisty ruch cargo w Polsce z podziałem na segment lotniczy, samochodowy i pocztę. Aktualnie wyniki prezentowanie przez ULC pokazują dane (niepełne) z pierwszego kwartału ubiegłego roku. Dział cargo dla lotniska jest dodatkowym źródłem finansowania. Czasami dodaje lotnisku prestiżu, innym razem ruch cargo na danym kierunku może mieć decydujące znaczenie w otwarciu kierunku pasażerskiego z uwagi na towar zabierany do luku.


Transportowy Rusłan we Wrocławiu

Jak wynika ze statystyk zebranych przez Pasazer.com, zdecydowanym liderem polskiego rynku cargo jest warszawskie Lotnisko Chopina. Port obsłużył 69 proc. ruchu towarowego. To do Warszawy regularnie lata największy samolot cargo w Polsce - McDonnell Douglas MD-11F przewoźnika UPS. 

Wśród portów regionalnych zdecydowanym liderem są Katowice, które odprawiają aż ponad 10 tys. ton cargo rocznie. Na dalszych miejscach znalazły się Gdańsk i Wrocław."Cargo samolotowe" to fracht lotniczy przewieziony na pokładach statków powietrznych zarówno specjalnie do tego przeznaczonych, jak i pasażerskich (ładunki pod pokładem samolotu). Kolejnym sposobem transportu ładunków z lotnisk są połączenia samochodami ciężarowymi RFS (Road Feeder Service). 

Większość linii lotniczych w swojej działalności posługuje się samochodami, gdyż są one w stanie zabrać ładunki o dużo większych gabarytach niż większość samolotów wykonujących rozkładowe rejsy do i z Polski. 

 RFS cargo w Lodz Airport

Ładunek transportowany na ciężarówkach RFS jest odprawiany na danym lotnisku w Polsce i po dotarciu np. do Frankfurtu jest bezpośrednio umieszczany w samolocie cargo. W porcie wylotu nie wymaga dalszej odprawy. Tak naprawdę połączenie RFS to pierwszy etap połączenia lotniczego "na kołach".

70 proc. frachtu na polskich lotniskach trafia bezpośrednio do samolotów. Reszta jest transportowana drogą lądową jako RFS. Poniższy wykres prezentuje lotniska z największą liczbą odprawianego frachtu typowo samolotowego. 77 proc. polskiego cargo "on board" odprawiane jest w Warszawie (ponad 48 tys. t).  


Warszawa prowadzi również pod względem cargo RFS z wynikiem 13,8 tys. ton (52 proc.) w 2013 r. Wysoką pozycję zajmuje Łódź, gdzie tylko niewielka część frachtu trafia bezpośrednio do samolotów.Przy omawianiu frachtu cargo należy przedstawić również liczbę przesyłek pocztowych. W ubiegłym roku na polskich lotniskach odprawiono łącznie 21,6 tys. ton przesyłek pocztowych, z czego w Warszawie aż 74 proc. 


Lotnisko Chopina łącznie z pocztą odprawiło niecałe 78 tys. ton ładunków. Z tego 62 proc. frachtu odleciało lub przyleciało na pokładzie samolotów. Połączeniami "na kołach" odprawiono 18 proc. ładunków, pozostałe 21 proc. to przesyłki pocztowe.

  

Na drugim miejscu lotnisko w Pyrzowicach, gdzie 84 proc. ładunków przyleciało lub odleciało bezpośrednio na pokładzie samolotów. Zgodnie z poprawnymi danymi przekazanymi przez lotnisko po publikacji raportu, w Pyrzowicach cargo RFS stanowi 8 proc. ogółu odprawianych towarów.


Trzecie z kolei lotnisko w Gdańsku to głównie cargo na pokładach coraz większych samolotów towarowych.Czwartą pozycje zajmuje port we Wrocławiu, którego znaczna część frachtu to cargo na kołach.Na piątym miejscu Kraków, który połowę swoich ładunków odprawia na pokładach ciężarówek operujących między Krakowem a hubami lotniczymi.Szósta pozycja przypada Łodzi. Tutaj praktycznie całe cargo odprawia się w ruchu Road Feeder Service. Poznań na siódmym miejscu ze znacznym udziałem cargo "na kołach".


 
Ósmy Szczecin, gdzie znakomita część ładunków to przesyłki pocztowe.Dziewiąty Rzeszów również ze znacznym udziałem poczty.Na dziesiątej pozycji port w Bydgoszczy, gdzie ruch towarowy to praktycznie tylko przesyłki pocztowe.Pozostałe lotniska obsłużyły bardzo mało cargo lub wcale go nie odprawiały. 

Dane potwierdzają silną pozycję Katowic w segmencie cargo. Jednak przewaga Warszawy nad portami regionalnymi jest w tym obszarze nawet większa niż w liczbie pasażerów. Zebrane przez nas dane pokazują też duże znaczenie cargo RFS. Choć dla niektórych może to być "podróbka" lotniczego cargo, towary te są odprawiane na lotniskach i to one na nich zarabiają. 

Aktualizacja 25.04.2014 

Po publikacji naszego raportu otrzymaliśmy wiele sygnałów od naszych czytelników oraz osób z branży cargo, że dane dla lotniska w Pyrzowicach są niezgodne ze stanem rzeczywistym. Okazuje się, że lotnisko Katowice podawało do tej pory ruch RFS jako wspólny z cargo lotniczym. Po wyjaśnieniach udało się zdobyć dane nt ruchu RFS dla pyrzowickiego lotniska, który wynosi 845 t. Aktualnie w artykule znajduje się poprawiony wykres. 

Kolejna aktualizacja dotyczy ilości poczty odprawionej na lotnisku w Gdańsku. Po opublikowaniu raportu otrzymaliśmy informacje z gdańskiego portu, że dane uprzednio podane przez port zawierały błąd i w rzeczywistości ilość odprawionej poczty w 2013 to 903 t a nie 155 t.

Pozostałe zbiorcze wykresy zostały zaktualizowane zgodnie z poprawnymi danymi otrzymanymi od dwóch wymienionych portów.

Tomasz Wyszyński
Fot. Andrzej Rejter, TNT, Marcin Strzelecki, LH Cargogość_d5575 - Profil
gość_d5575
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie