FAA zakończyła przegląd programu 787

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
25 marca 2014 15:40
8 komentarzy
Reklama

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) i Boeing zakończyli kompleksowy przegląd najważniejszych systemów modelu 787 Dreamliner. Zainicjowana w styczniu 2013 r. weryfikacja obejmowała proces projektowania, certyfikacji i produkcji B787-8. Wnioski zawarte w przeglądzie potwierdzają integralność konstrukcji samolotu oraz prawidłowość procesów zastosowanych przy identyfikacji i rozwiązywaniu problemów, jakie pojawiły się przed i po certyfikacji samolotu.

Pełny raport znajduje się na stronie FAA (plik PDF).Z przeprowadzonego przeglądu wynika, że ​​B787 spełnia wysokie normy bezpieczeństwa, jakich oczekują zarówno FAA oraz Boeing. Raport zawiera zalecenia mające na celu dalsze udoskonalanie procesów FAA i producenta.

- Z zadowoleniem przyjęliśmy możliwość przeprowadzenia wspólnego przeglądu B787. Ustalenia potwierdzają nasze zaufanie zarówno do konstrukcji samolotu, jak i procesu stosowanego przy identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów eksploatacyjnych. Jestem wdzięczny za ciężką pracę zespołu przeprowadzającego wspólny przegląd i jego zalecenia. Pozwolą nam one na dalsze udoskonalanie naszych procesów - powiedział Ray Conner, prezes i dyrektor generalny Boeing Commercial Airplanes.Zespół przeprowadzający przegląd przedstawił firmie Boeing cztery zalecane udoskonalenia. Trzy spośród zaleceń skupiają się na usprawnieniu przepływu informacji, standardach oraz oczekiwaniach firmy i jej dostawców. Boeing podjął już kroki w celu wdrożenia tych zaleceń.

Czwarta z rekomendacji zachęca Boeinga do kontynuacji wdrażania i rozwijania kryteriów "gated process" w ramach programów rozwojowych. Termin "gated process" odnosi się do rygorystycznych kryteriów obowiązujących w trakcie tworzenia nowego modelu samolotu. Zapewniają one osiągnięcie odpowiedniego poziomu rozwoju zanim program wkroczy w kluczowe fazy, takie jak ukończenie projektowania, rozpoczęcie produkcji oraz wprowadzenie do użytku.

Od rozpoczęcia programu 787 Boeing wprowadził szereg udoskonaleń w procesach rozwoju samolotu. Działania te obejmowały przeprowadzoną w zeszłym roku restrukturyzację, mającą na celu włączenie wszystkich programów rozwoju samolotów komercyjnych w struktury jednej organizacji.Mimo to Boeing nadal nie jest zadowolony z niezawodności B787.

- Niezawodność Boeinga 787 wynosi obecnie 96,6 proc. Niestety, to wciąż za mało dla nas, ponieważ chcemy aby Dreamliner osiągnął w najbliższym czasie poziom niezawodności Boeinga 777, który wynosi obecnie 99,9 proc. wykonanych lotów według planu. Sądzimy, że nastąpi to w ciągu najbliższych kilku miesięcy - powiedział nam podczas Singapore Airshwo 2014 Scott Fancher, wiceprezes oraz szef rozwoju nowych programów Boeing Commercial Airplanes.

Producent twierdzi, że już w połowie tego roku zostaną usunięte usterki i problemy jakie występują przy użytkowaniu B787. Według ostatnich zapowiedzi już wkrótce wszyscy użytkownicy Dreamlinera otrzymają poprawione i najnowsze oprogramowanie komputerów pokładowych.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_d0377 2014-03-27 12:45   
gosc_d0377 - Profil gosc_d0377
gosc_98384: no to inaczej: a jaki znasz samolot który jest bardziej zaawansowany technicznie i bardziej ekonomiczny w eksploatacji od Dreamlinera? Bo ja znam tylko takie, które kiedyś może powstaną. Na dziś 787 nie ma sobie równych i to jest fakt. A co do zarządu lotu, to było kiedyś takie powiedzenie Pietrzaka że przy socjalistycznym zarządzaniu to nawet na Saharze szybko zabraknie piasku. Tak samo i w nieprofesjinalnych rękach Dreamliner będzie może nawet i straty przynosić.
gosc_98384 2014-03-27 09:32   
gosc_98384 - Profil gosc_98384
gosc_e0cf5 : na razie to wszystko co napisales jest dalekie od rzeczywistosci.
Samolot jest owszem nowoczesny, ale przereklamowany. Nie spelnia okrzyczanych i zaanonsowanych norm, jest za ciezki, podatny na awarie. A teraz jak napisal Kolega ponizej pozostaje miec nadzieje, ze "choroby dzieciece", ktore trwaly uporczywie dlugo minely.
sauvi 2014-03-27 08:53   
sauvi - Profil sauvi
@gosc_e0cf5: to, ze 787 jest nowoczesny, nie zmienia faktu, ze przez wiele miesiecy stal bezczynnie i nie latal, co zawsze przynosi straty. Trzeba miec nadzieje, ze ten okres "chorob dzieciecych" sie konczy wzgl. skonczyl, na to wskazywalaby statystyka przytoczona przez greg0303.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama