×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko w Gdyni upadaPort Lotniczy Gdynia-Kosakowo złożył wniosek o upadłość. Publiczna spółka, w której udziały mają Gdynia i Kosakowo, nie ma środków, by zwrócić 21,8 mln euro wsparcia publicznego uznanego przez Komisję Europejską za nielegalne

Jak informuje TVN24.pl, lotnisko ma do tego nawet 2 mln długów wobec pracowników i wykonawców. 

Spółka Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo powstała w 2007 r. z inicjatywy samorządów Gdyni i Kosakowa. W 2012 r. Polska skierowała do Komisji Europejskiej notyfikację o udzielonej pomocy publicznej. Samorządy dokapitalizowały spółkę sumą 91,3 mln zł. Większość udziałów (ponad 93 proc.) objęło miasto Gdynia. 


W lutym Bruksela uznała jednak, że to dokapitalizowanie było sprzeczne z unijnymi przepisami. W szczególności Komisja Europejska podkreśliła, że żaden prywatny inwestor nie zdecydowałby się na budowę lotniska w pobliżu sprawnie działającego i o dużym zapasie przepustowości portu lotniczego w Gdańsku. 

Choć władze Gdyni zapowiedziały odwołanie od decyzji KE do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, lotniskowa spółka ma czas tylko do czerwca, by zwrócić dotację. Już w kwietniu Komisja oczekiwała dokładnego planu zwrotu pieniędzy. 

Od początku było jednak wiadomo, że lotniskowa spółka nie ma jak oddać tych środków. Zostały one w większości przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę, która zgodnie z porozumieniem z wojskiem pozostaje własnością Skarbu Państwa. Po złożeniu wniosku o upadłość wszystkie wydatki spółki będą musiały być zatwierdzone przez zarządce sądowego. Jak podkreśla w rozmowie z TVN24.pl wiceprezydent Gdyni, największym problemem są zaległości wobec pracowników oraz wykonawców prac budowlanych. 

Dominik Sipińskigość_3da34 - Profil
gość_3da34
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie