Lotnisko w Gdyni upada

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 marca 2014 10:07
18 komentarzy
Reklama
Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo złożył wniosek o upadłość. Publiczna spółka, w której udziały mają Gdynia i Kosakowo, nie ma środków, by zwrócić 21,8 mln euro wsparcia publicznego uznanego przez Komisję Europejską za nielegalne

Jak informuje TVN24.pl, lotnisko ma do tego nawet 2 mln długów wobec pracowników i wykonawców. 

Spółka Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo powstała w 2007 r. z inicjatywy samorządów Gdyni i Kosakowa. W 2012 r. Polska skierowała do Komisji Europejskiej notyfikację o udzielonej pomocy publicznej. Samorządy dokapitalizowały spółkę sumą 91,3 mln zł. Większość udziałów (ponad 93 proc.) objęło miasto Gdynia. 


W lutym Bruksela uznała jednak, że to dokapitalizowanie było sprzeczne z unijnymi przepisami. W szczególności Komisja Europejska podkreśliła, że żaden prywatny inwestor nie zdecydowałby się na budowę lotniska w pobliżu sprawnie działającego i o dużym zapasie przepustowości portu lotniczego w Gdańsku. 

Choć władze Gdyni zapowiedziały odwołanie od decyzji KE do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, lotniskowa spółka ma czas tylko do czerwca, by zwrócić dotację. Już w kwietniu Komisja oczekiwała dokładnego planu zwrotu pieniędzy. 

Od początku było jednak wiadomo, że lotniskowa spółka nie ma jak oddać tych środków. Zostały one w większości przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę, która zgodnie z porozumieniem z wojskiem pozostaje własnością Skarbu Państwa. Po złożeniu wniosku o upadłość wszystkie wydatki spółki będą musiały być zatwierdzone przez zarządce sądowego. Jak podkreśla w rozmowie z TVN24.pl wiceprezydent Gdyni, największym problemem są zaległości wobec pracowników oraz wykonawców prac budowlanych. 

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
waldek 2014-03-27 15:17   
waldek - Profil waldek
No i po co było tyle szumu koło tego lotniska. Już na początku lotnisko skazane było na taką sytuację.
mietek 2014-03-24 11:18   
mietek - Profil mietek
No to nie jest źle; zainwestowali w infrastrukturę należącą do Skarbu Państwa pieniądze samorządowe. W najgorszej sytuacji są jak zwykle zwykli ludzie czyli pracownicy i firmy budowlane...
gosc_2ce8d 2014-03-20 06:59   
gosc_2ce8d - Profil gosc_2ce8d
Niemal całe polskie lotnictwo cywilne pozostające od kilku lat w rękach amatorów wygląda podobnie jak ten biznes w Gdyni.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy