Norwegian kupi linię, by latać do USA?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 marca 2014 09:49
13 komentarzy
Reklama
Norwegian może kupić udziały w europejskiej linii lotniczej, która ma zezwolenie na loty do Stanów Zjednoczonych. W ten sposób irlandzka filia przewoźnika zyskałaby możliwość lotów za Atlantyk z Londynu-Gatwick.

O możliwości zakupu innej linii powiedział w rozmowie z "The Wall Street Journal" prezes Norwegiana, Bjorn Kjos. To jednak ostateczność, bo obecnie przewoźnik stara się o własne zezwolenie na loty do Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z unijno-amerykańską umową o otwartym niebie przewoźnicy mogą otwierać loty między dowolnymi portami lotniczymi w UE i Stanach Zjednoczonych. Niezbędne jest jednak wcześniejsze uzyskanie zgód z obydwu stron.

Główny oddział Norwegiana z bazą w Oslo ma niezbędne zezwolenia i wykonuje rejsy z trzech skandynawskich stolic do Nowego Jorku, Orlando i Fort Lauderdale.W lipcu tego roku Norwegian zamierza jednak otworzyć trasy długodystansowe z Londynu-Gatwick, skąd będzie latał do Los Angeles, Nowego Jorku oraz Fort Lauderdale. Będą one obsługiwane przez irlandzką spółkę-córkę o nazwie Norwegian Air International. Filia w ubiegłym miesiącu otrzymała irlandzki (czyli unijny) certyfikat operatora lotniczego (AOC).

Kjos powiedział "WSJ", że spółka nadal czeka na zezwolenie ze strony amerykańskiej. Jeśli pojawi się ryzyko, że nie zostanie ono wydane do planowanej daty rozpoczęcia lotów, Norwegian rozważy zakup udziałów w linii, która może latać do Stanów Zjednoczonych. Jest to jednak ostateczność, bo Kjos podkreśla, że wolałby latać na własnym certyfikacie.

Utworzenie Norwegian Air International to ważny element długodystansowej ekspansji norweskiej linii. Dzięki unijnemu AOC linia może otwierać więcej tras do krajów, które otworzyły swoje niebo dla UE. Dotyczy to m.in. Izraela, wielu krajów w Afryce, Azji, a niedługo być może także Brazylii. Ponieważ Norwegian Air International zatrudnia lokalny personel w swoich bazach w Europie i Azji, spółka ma znacznie niższe koszty pracy niż norweski oddział. Skandynawskie koszty prace oraz podatkowe należą do najwyższych na świecie.

M.in. z tego powodu przeciwko zezwoleniu na loty do Stanów Zjednoczonych dla Norwegian Air International protestują związki zawodowe oraz konkurenci. Jak podaje "WSJ", krytycy argumentują, że Norwegian stosuje znaną z transportu morskiego strategię "handlu banderą", czyli zmiany bazy w celu unikania kosztów.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_58b4d 2014-06-11 18:06   
gosc_58b4d - Profil gosc_58b4d
Coz najwieksza szansa by dzieci mogly latac wiecej i tanie jest sytuacja, w ktorej LOT zbuduje silny hub w WAW i bedzie flotą 100 samolotow w roku 2020 (jak ostatnio na łamach ATW powiedzial Mikosz - link ponizej) fruwal po Europie i swiecie, bo dzieki temu bedzie zarabial na pasazerach tranzytowych, a na rynku polskim bedzie mogl zaoferowac atrakcyjne taryfy do wielu miast (bo hub ma sens, kiedy lata sie do wielu miast bezposrednio i z wysoka czestotliwoscia polaczen). Ale niektore dzieci tego nierozumieja. Sadza, ze tanio mozna latac tylko FR. Dzieci nie zauwazaja bowiem, ze FR doplaca region w ktorym mieszkaja, wiec owe rejsy sa sporo drozsze, bo region zamiast inwestowac u siebie te pieniadzy placi Rajankowi.
zobacz link
gosc_e6080 2014-06-11 16:35   
gosc_e6080 - Profil gosc_e6080
No niestety, tutaj tak jest, że dzieci, które latają LCC, bo na nich innego ich nie stać, uważają, że lekarstwem na wszystkie bolączki świata jest przekształcenie wszystkich linii lotniczych w Ryanair lub coś w podobie. Tak, aby wszyscy mogli doświadczać tego, czego i oni doświadczają gdy już ze dwa razy w roku gdziekolwiek polecą....
gosc_dfeef 2014-06-11 15:07   
gosc_dfeef - Profil gosc_dfeef
panie starszy czyli lot i tak splajtuje i tak z fr nie ma szans a na innych wozi powietrze?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama