×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Interpol udostępni dane liniomInterpol udostępni dwóm liniom lotniczym swoją bazę danych dotyczących skradzionych paszportów. Pilotażowy projekt ma zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia osób, które chcą podróżować na skradzionych dokumentach. 

Międzynarodowa organizacja policyjna nie podała, czy decyzja ma związek z ubiegłotygodniowym zaginięciem Boeinga 777 linii Malaysia Airlines, wykonującego lot MH370 z Kuala Lumpur do Pekinu. Interpol ujawnił wizerunki dwóch Irańczyków, którzy weszli na pokład korzystając ze skradzionych europejskich paszportów. 

Do tej pory jedynie przedstawiciele władz, tacy jak straż graniczna, mogli weryfikować paszporty z bazą danych Interpolu. Znajdują się w niej informacje o ok. 40 milionach skradzionych dokumentów. 

W ramach pilotażowego projektu dostęp do bazy uzyskają też linie Qatar Airways oraz Air Arabia. 

Linie lotnicze nie będą jednak miały bezpośredniego dostępu do bazy danych. Będą mogły sprawdzać dane za pomocą programu I-Checkit. Interpol poinformował, że w przyszłości będzie możliwe udostępnienie tego oprogramowania również instytucjom finansowym lub hotelom. 

- Z uwagi na ograniczenia dostępu przez władze narodowe, czy nie powinniśmy pozwolić liniom lotniczym na sprawdzanie danych w bardzo kontrolowany sposób? - pyta retorycznie cytowany w depeszy Associated Press Michael O'Connell, szef dyrektoratu wsparcia operacyjnego policji Interpolu. 

Choć dostęp do bazy Interpolu od ponad 10 lat ma ponad 190 krajów, niewiele z niej korzysta. Dane paszportów sprawdzają m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Sekretarz generalny Interpolu szacuje, że w ubiegłym roku pasażerowie ponad miliard razy wsiedli na pokłady samolotów bez weryfikacji paszportów z danymi Interpolu.  

Dominik Sipińskigość_9ec2a - Profil
gość_9ec2a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie