Małych linii nie stać na pilotów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 marca 2014 21:32
8 komentarzy
Reklama
Małe, regionalne linie lotnicze w Stanach Zjednoczonych mają problem z zatrudnieniem wystarczającej liczby pilotów. Zwyczajnie ich na nich nie stać, bo piloci nie chcą pracować za oferowane przez tych przewoźników wynagrodzenie.

To poważny problem dla amerykańskiego lotnictwa, bo jak już pisaliśmy, w związku z wprowadzoną w 2008 r. zmianą przepisów emerytalnych, w tym roku pracę z powodu wieku zakończy bardzo wielu pilotów. Raport przygotowany przez amerykańską agencję Government Accountability Office (odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli) pokazuje, że małe linie lotnicze mogą mieć problem z zastąpieniem odchodzących pracowników.

Regionalni przewoźnicy przewożą aż połowę pasażerów na trasach krajowych w Stanach Zjednoczonych. Często są to trasy do małych miast, a także połączenia dowożące pasażerów do międzynarodowych hubów. Jak wynika z raportu GAO, w ubiegłym roku aż 11 spośród przepytanych 12 linii regionalnych zatrudniło mniej pilotów niż wynosiły ich cele.

Takich problemów nie mają duże linie, które często przejmują pilotów od regionalnych przewoźników i płacą im znacznie lepiej. Według raportu GAO średnia płaca dla początkującego pierwszego oficera w regionalnej linii to tylko 22,4 tys. dolarów rocznie (to równowartość ok. 5,7 tys. zł miesięcznie).

Niektórzy przewoźnicy przyznali, że już muszą likwidować trasy, bo brakuje im załóg do ich obsługi.

Raport wskazuje, że to niskie płace są powodem braku pilotów. Odpowiednio wyszkolonych osób jest bowiem wystarczająco dużo. Według raportu, w Stanach Zjednoczonych jest ok. 66 tys. osób pracujących jako piloci liniowi, podczas gdy uprawnienia ma niemal 110 tys. osób. Od 2000 r. liczba zatrudnionych pilotów wzrosła o 12 proc., ale ich średnie wynagrodzenie spadło o 9,5 proc.

Autorzy raportu wskazują również na zbyt wysokie progi nalotu wymagane dla pilotów liniowych.

Zgodnie z szacunkami w ciągu następnych 10 lat amerykańskie linie lotnicze będą potrzebowały od 1,9 tys. do 4,5 tys. nowych pilotów rocznie.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2014-03-03 17:55   
greg0303 - Profil greg0303
Przewoźnicy regionalni nie mogą zaoferować pilotom takich samych płac, ubezpieczeń medycznych, długich wakacji ani premii jak duże/główne linie lotnicze. Federalna Administracja Lotnictwa podjęła decyzję o wymaganej licencji ATP (co najmniej 1500 godzin nalotu, plus wymagana minimalna ilość na maszynach wielosilnikowych) dla wszystkich pilotów w USA po niedawnych wypadkach lotniczych, gdzie brak doświadczenia był ich przyczyną. Wcześniej bardzo popularne były programy dla pierwszych oficerów (First Officer Qualification Program - FOQP), które akceptowali przewoźnicy regionalni, z nalotem około 650-750 godzin, z czego co najmniej 250 godzin na maszynach dwusilnikowych. Piloci, którzy chcieli latać w liniach lotniczych, a nie mieli wystarczającego nalotu, często płacili za pracę w małych liniach lub pracowali za minimalną stawkę. Oczywiście było to mocno krytykowane przez bardziej doświadczonych pilotów, którzy twierdzili, że w ten sposób obniżane są płace. Przechodzący na emeryturę piloci wojskowi również zasilali linie lotnicze, gdyż ich doświadczenie wymagało minimalnego szkolenia, aby zasiąść za sterami maszyn komercynych. Największym obecnym problemem amerykańskich przewoźników jest wiek emerytalny ich pilotów. Wiąże się to z okresem dużej ilości urodzeń w USA, koniec lat 40-tych - lata 50-te zeszłego stulecia, tzw. baby boomers.
gosc_61ded 2014-03-03 16:56   
gosc_61ded - Profil gosc_61ded
podam swój przykład: stewardessa 8 lat doświadczenia, nalot rzędu 70 godzin miesięcznie, kilkanaście dni spędzonych poza domem, pensja 2800 pln netto z dietami za loty zagraniczne - jest z czego ciąć?
gosc_4beca 2014-03-03 16:32   
gosc_4beca - Profil gosc_4beca
gosc_9ad56: chyba rocznie...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N