×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Małych linii nie stać na pilotówMałe, regionalne linie lotnicze w Stanach Zjednoczonych mają problem z zatrudnieniem wystarczającej liczby pilotów. Zwyczajnie ich na nich nie stać, bo piloci nie chcą pracować za oferowane przez tych przewoźników wynagrodzenie. 

To poważny problem dla amerykańskiego lotnictwa, bo jak już pisaliśmy, w związku z wprowadzoną w 2008 r. zmianą przepisów emerytalnych, w tym roku pracę z powodu wieku zakończy bardzo wielu pilotów. Raport przygotowany przez amerykańską agencję Government Accountability Office (odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli) pokazuje, że małe linie lotnicze mogą mieć problem z zastąpieniem odchodzących pracowników. 

Regionalni przewoźnicy przewożą aż połowę pasażerów na trasach krajowych w Stanach Zjednoczonych. Często są to trasy do małych miast, a także połączenia dowożące pasażerów do międzynarodowych hubów. Jak wynika z raportu GAO, w ubiegłym roku aż 11 spośród przepytanych 12 linii regionalnych zatrudniło mniej pilotów niż wynosiły ich cele.

Takich problemów nie mają duże linie, które często przejmują pilotów od regionalnych przewoźników i płacą im znacznie lepiej. Według raportu GAO średnia płaca dla początkującego pierwszego oficera w regionalnej linii to tylko 22,4 tys. dolarów rocznie (to równowartość ok. 5,7 tys. zł miesięcznie). 

Niektórzy przewoźnicy przyznali, że już muszą likwidować trasy, bo brakuje im załóg do ich obsługi. 

Raport wskazuje, że to niskie płace są powodem braku pilotów. Odpowiednio wyszkolonych osób jest bowiem wystarczająco dużo. Według raportu, w Stanach Zjednoczonych jest ok. 66 tys. osób pracujących jako piloci liniowi, podczas gdy uprawnienia ma niemal 110 tys. osób. Od 2000 r. liczba zatrudnionych pilotów wzrosła o 12 proc., ale ich średnie wynagrodzenie spadło o 9,5 proc. 

Autorzy raportu wskazują również na zbyt wysokie progi nalotu wymagane dla pilotów liniowych. 

Zgodnie z szacunkami w ciągu następnych 10 lat amerykańskie linie lotnicze będą potrzebowały od 1,9 tys. do 4,5 tys. nowych pilotów rocznie. 

Dominik Sipińskigość_d8db4 - Profil
gość_d8db4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie