×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


M&M: Mile progresywne i nowe korzyściW bieżącym roku uczestników programu Miles & More czekają kolejne zmiany. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pod nazwą Miles & More Selections wprowadzony został nowy element programu, dzięki któremu klienci statusowi z momentem osiągnięcia określonego progu zgromadzonych mil będą mogli skorzystać z dodatkowych przywilejów. Dodatkowe korzyści dla stałych klientów programu będą określane w oparciu o ocenę historii odbytych lotów.

Nowe mile progresywne 


Częstotliwość lotów odbytych przez osoby ze statusem Frequent Traveller i Senator będzie oceniana na podstawie nowej kategorii mil progresywnych. Będą one przyznawane za loty liniami Adria Airways, Air Dolomiti, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Croatia Airlines, Germanwings, Polskie Linie Lotnicze LOT, Lufthansa, Luxair oraz SWISS we wszystkich klasach podróży. 

Liczba mil progresywnych naliczanych za przeloty będzie równa liczbie mil statusowych. Oznacza to przykładowo, że uczestnik programu, któremu za dany lot przysługuje 750 mil statusowych (obliczanych na podstawie klasy rezerwacyjnej, w której wystawiony został jego bilet) otrzyma dodatkowo także 750 mil progresywnych. Do liczby mil progresywnych będzie doliczany także tzw. Executive Bonus przysługujący pasażerom statusowym.      

W przypadku członków o statusie HON Circle, w ofercie Miles & More Selections zamiast mil progresywnych będą uwzględniane mile HON Circle gromadzone na dotychczasowych zasadach. 

Dodatkowe przywileje 

Po osiągnięciu określonej liczby mil progresywnych uczestnicy programu będą mogli skorzystać z nowych przywilejów. Ich lista nie została na razie sprecyzowana; ma to nastąpić w połowie roku. Wiadomo jednak, że będą na niej m.in. bony zniżkowe na kolejne przeloty, dodatkowe darmowe wejścia do saloników biznesowych czy eVouchery pozwalające na podniesienie klasy podróży. 

Członkowie programu posiadający status Frequent Traveller uzyskają dodatkowe przywileje po zgromadzeniu w danym roku kalendarzowym 50 000 mil progresywnych, zaś w przypadku Senatorów próg ten wyniesie 135 000 mil. Pasażerowie HON Circle będa musieli zebrać 650 000 mil HON Circle w ciągu dwóch lat. 

Z nowej oferty będzie można skorzystać od połowy bieżącego roku, ale mile progresywne będą kalkulowane w oparciu o przeloty zrealizowane już od 1 stycznia b.r. 

Nasz komentarz

Kolejne zmiany w Miles & More, zapowiedziane z resztą już we wrześniu 2013 r., są konsekwencją wielopłaszczyznowej modyfikacji zasad programu wprowadzanej stopniowo przez Lufthansę w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. 

Zdecydowana większość dotychczasowych zmian była niekorzystna dla pasażerów: zredukowano niektóre przywileje statusowe, ograniczono liczbę mil za przeloty w klasie biznes i ekonomicznej (w tańszych klasach rezerwacyjnych), znacząco podwyższono podatki doliczane do biletów nagród. 

Wprowadzenie oferty Miles & More Selections ma w założeniu nagradzać klientów, którzy wydają najwięcej na przeloty liniami zintegrowanymi w programie. Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujące stawki milowe za loty w określonych klasach rezerwacyjnych przekroczenie progów mil progresywnych, uprawniających do skorzystania z nowych przywilejów, będzie realnie możliwe bowiem tylko w przypadku rezerwowania najdroższych biletów ekonomicznych lub/i odbywania podróży w klasach premium. 

To naturalny krok podejmowany przez operatorów wielu programów lojalnościowych na całym świecie. Linie lotnicze coraz częściej dostrzegają konieczność ograniczania kosztów obsługi swoich programów i nagradzania lojalności pasażerów nie tyle regularnie latających ich samolotami, co zostawiających w kasie przewoźnika odpowiednio dużo pieniędzy.    

Trudno jednak uznać ofertę przygotowaną przez Lufthansę za szczególnie atrakcyjną dla pasażerów. Wyznaczone progi milowe są wysokie, a zapowiedziane nagrody prezentują się póki co raczej bardzo skromnie. 

Coraz większy jest też dysonans między Miles & More i konkurencyjnymi programami lojalnościowymi działającymi w ramach Star Alliance. Według nowych zasad M&M pasażer posiadający srebrną kartę, który zgromadzi 50 000 mil w ciągu roku kalendarzowego, otrzyma w nagrodę zaledwie voucher zniżkowy albo dodatkowy wstęp do saloniku na lotnisku. Tymczasem ta sama liczba mil w większości konkurencyjnych linii ze Star Alliance gwarantuje... złotą kartę statusową (Star Alliance Gold) dającą szerokie przywileje uznawane przez wszystkich przewoźników zrzeszonych w sojuszu. 
  

Marek Stusgość_ca617 - Profil
gość_ca617
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie