Walka z pseudo-taksówkami legalna

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 lutego 2014 20:03
3 komentarze
Reklama

Lotniska mogą legalnie zakazywać nagabywania pasażerów przez osoby oferujące przewóz, a nie będące taksówkarzami. Tzw. pseudotaksówkarze byli dużym problemem szczególnie dla warszawskiego Lotniska Chopina.

Trybunał Konstytucyjny orzekł dziś (27.2), że przepisy umożliwiające zakazywanie działalności gospodarczej na terenie lotniska bez zgody zarządzającego są zgodne z konstytucją.

Osoby nagabujące pasażerów wychodzących ze strefy przylotów były dużym problemem, bo zwłaszcza cudzoziemcy często myśleli, że to prawdziwi taksówkarze. Samochody tych osób były jednak zaparkowane poza wydzielonym postojem. Cena za kurs do miasta była kilkukrotnie wyższa niż w prawdziwej taksówce.

Lotnisko Chopina zintensyfikowało walkę z pseudo-taksówkarzami przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 r. Pojawiły się wtedy oznaczenia prowadzące do postoju oficjalnych taksówek, a także osoby, które wskazywały drogę i pomagały przylatującym. Na postoju Lotniska Chopina mogą zatrzymywać się pojazdy tylko trzech korporacji.

W październiku 2012 r. w głośnej sprawie skazano pseudo-taksówkarza, który za kurs do centrum Warszawy zażądał od japońskiego turysty 84 euro. Normalnie przejazd na tej trasie nie kosztuje więcej niż 30-40 zł.

Wtedy też w życie weszło rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, które m.in. jasno zakazuje prowadzenia działalności gospodarczej, w tym akwizycyjnej lub reklamowej, na terenie lotniska bez zgody zarządzającego. Ten przepis został dziś uznany za zgodny z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny nie miał też zastrzeżeń co do kary grzywny, przewidzianej w ustawie Prawo lotnicze za naruszanie przepisów porządkowych danego lotniska.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_c4f30 2014-03-09 19:13   
gosc_c4f30 - Profil gosc_c4f30
niesamowicie skutecznie walcza! wlasnie wylodowalem na Okeciu, 8 lewych taksiarzy namierzylem w 5 sekund. po przylotach snuje sie jedna pani w mundurze i bardzo sie stara, zeby tych gosci nie zauwazyc...
banan86 2014-02-27 22:20   
banan86 - Profil banan86
i na wielu lotniskach korporacje placa taki haracz, widocznie im sie to oplaca
marekd 2014-02-27 20:28   
marekd - Profil marekd
Jęśli to legalne, to widzę możliwości dodatkowego dochodu dla lotnisk za udzielanie koncesji dla korporacji taksówkowych. Lotniska muszą dopłacać do linii żeby do nich latały to na taksówkarzach sobie odbiją przynajmniej w części.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama