×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Walka z pseudo-taksówkami legalnaLotniska mogą legalnie zakazywać nagabywania pasażerów przez osoby oferujące przewóz, a nie będące taksówkarzami. Tzw. pseudotaksówkarze byli dużym problemem szczególnie dla warszawskiego Lotniska Chopina. 

Trybunał Konstytucyjny orzekł dziś (27.2), że przepisy umożliwiające zakazywanie działalności gospodarczej na terenie lotniska bez zgody zarządzającego są zgodne z konstytucją. 

Osoby nagabujące pasażerów wychodzących ze strefy przylotów były dużym problemem, bo zwłaszcza cudzoziemcy często myśleli, że to prawdziwi taksówkarze. Samochody tych osób były jednak zaparkowane poza wydzielonym postojem. Cena za kurs do miasta była kilkukrotnie wyższa niż w prawdziwej taksówce. 

Lotnisko Chopina zintensyfikowało walkę z pseudo-taksówkarzami przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 r. Pojawiły się wtedy oznaczenia prowadzące do postoju oficjalnych taksówek, a także osoby, które wskazywały drogę i pomagały przylatującym. Na postoju Lotniska Chopina mogą zatrzymywać się pojazdy tylko trzech korporacji. 

W październiku 2012 r. w głośnej sprawie skazano pseudo-taksówkarza, który za kurs do centrum Warszawy zażądał od japońskiego turysty 84 euro. Normalnie przejazd na tej trasie nie kosztuje więcej niż 30-40 zł.

Wtedy też w życie weszło rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, które m.in. jasno zakazuje prowadzenia działalności gospodarczej, w tym akwizycyjnej lub reklamowej, na terenie lotniska bez zgody zarządzającego. Ten przepis został dziś uznany za zgodny z konstytucją. 

Trybunał Konstytucyjny nie miał też zastrzeżeń co do kary grzywny, przewidzianej w ustawie Prawo lotnicze za naruszanie przepisów porządkowych danego lotniska. 

Dominik Sipiński


Reklama


Booking.com
gość_ebb7f - Profil
gość_ebb7f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie