Wsparcie AAR, MRS, OSR, SXF legalne

21 lutego 2014 00:40
24 komentarzy
Reklama
Komisja Europejska uznała za zgodne z przepisami wsparcie finansowe lotnisk w Aarhus, Marsylii, Ostrawie i Berlinie-Schonefeld. We wszystkich przypadkach były wątpliwości, czy różnego rodzaju dofinansowania nie zaburzają konkurencji na unijnym rynku.

W przypadku Aarhus SAS złożył skargę na umowę publicznego lotniska w drugim największym mieście Danii z Ryanairem. Dawała ona irlandzkiej linii duże zniżki oraz wsparcie marketingowe. Komisja uznała jednak, że była to uzasadniona metoda zachęcenia przewoźnika, a prywatne lotnisko postąpiłoby tak samo. Do tego port w Aarhus rozważył inne opcje i wybrał tę jako najskuteczniejszą.W Marsylii to Ryanair razem z Air France oskarżył lotnisko i regionalne władze. Według przewoźników 12,3 mln euro publicznego wsparcia dla inwestycji oraz zachęty dla niektórych linii zaburzały konkurencję. Bruksela nie zgodziła się z tymi argumentami i uznała, że np. zniżki za nocne parkowanie czy budowa niskokosztowego terminala to decyzje, które podjąłby również prywatny inwestor. Ponadto Bruksela zaakceptowała umowę lotniska z należącym do Ryanaira Airport Marketing Services.

Komisja zaaprobowała również 68 mln koron czeskich (ok. 10,3 mln zł) wsparcia dla lotniska w Ostrawie. Za tę kwotę, otrzymaną z publicznych środków, port lotniczy zbudował nowe oświetlenie. Bruksela podkreśliła, że dzięki temu Ostrawa może przyciągnąć nowych przewoźników, w szczególności cargo, a najbliższe lotnisko w Brnie jest położone w odległości ponad 150 km.Najbardziej skomplikowanym przypadkiem jest berlińskie lotnisko Schonefeld. Komisja oceniała tam, czy kontrakt na wyłączne użytkowanie terminala B przez easyJet nie stanowi niedozwolonej pomocy publicznej, a także czy zasadne były zniżki dla niektórych przewoźników, w tym Ryanaira i Germanwings. Bruksela uznała jednak, że we wszystkich tych przypadkach port lotniczy w efekcie zyskał na większym ruchu.

Bruksela otrzymała też skargi związane z pokrywaniem strat lotniska Schonefeld z zysków wypracowanych przez Tegel. Komisja uznała jednak, że połączenie berlińskich lotnisk w jedną spółkę w związku z budową nowego portu lotniczego im. Willy'ego Brandta było najlepszym i legalnym rozwiązaniem. Dzięki temu nie było konieczne zamknięcie Schonefeld, co negatywnie odbiłoby się na przepustowości lotniczej Berlina.

Wszystkie decyzje są zgodne z opublikowanymi wczoraj nowymi wytycznymi KE dotyczącymi wsparcia dla lotnisk i linii lotniczych.

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_7c348 2014-02-26 14:22   
gosc_7c348 - Profil gosc_7c348
No, po tym jak wyglada otwieranie BER to ja się nie dziwie, ze porzucono pierwotne plany switchu w jedna noc. Miało być pięknie - dziś wieczorem ostatnie samoloty odlatują z TXL i SXF, a od jutra już tylko BER. Ale przy tym cyrku, który od dwóch lat się odbywa nikt rozsądny tak już tego nie zrobi. Nie zmienia to jednak faktu, ze niedługo po otwarciu BER zamkną się obydwa pozostałe porty, tak jak zamknęło się THF. SXF zasadniczo po prostu przeniesie się do nowego budynku i tyle zmian, zaś TXL wymusza ekolodzy. Nawet gdyby lokalizacyjnie utrzymanie TXL miało sens to majątek pochloneloby zburzenie budynku i postawienie nowego.
kiwas32 2014-02-26 14:20   
kiwas32 - Profil kiwas32
gosc_0a11a: jeszcze raz powtarzam po otwarciu BER TXL idzie do zamknięcia, decyzje już dawno zostały w tej sprawie podjęte i więcej nie będą przedłużać działalności TXL, bo to się zwyczajnie nie opłaca. TXL będzie działać do czas przeniesienia się wszystkich linii z TXL do BER co może potrwać kilka miesięcy. Potem TXL się zamyka.
gosc_0a11a 2014-02-26 13:02   
gosc_0a11a - Profil gosc_0a11a
Kolego Kiwas32 nie pisz bzdur. Tegel dostal spore pieniadze na zwiekszenie poprawy jakosci uslug, a co za tym sie wiaze rozbudowanie powierzchni do stanowisk odpraw pasazerow. Jak w koncu po ciezkich narodzinach otworzymy tu BER to TXL bedzie jeszcze dzialal. I prosze nie wciskaj tu jakis niesprawdzonych informacji, osobiscie mam bezposredni kontakt z tematemi i z pomyslem automatycznego zamkniecia TXL a nawet SXF sie pozegnano. Po prostu na poczatku bedzie sie dmuchac na zimne.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy