Nowe zasady wsparcia linii i lotnisk

21 lutego 2014 00:03
17 komentarzy
Reklama
Komisja Europejska opublikowała wczoraj (20.2) nowe wytyczne dotyczące wsparcia finansowego dla linii lotniczych i lotnisk. Pomoc państwowa nie zostanie zakazana, ale Bruksela będzie zwracała większą uwagę na opłacalność tych dopłat.

Unijna administracja prowadzi obecnie postępowanie w 28 sprawach związanych z różnego rodzaju dopłatami dla lotnisk i linii lotniczych. Do Brukseli napływało też wiele skarg m.in. na umowy marketingowe zawierane z liniami lotniczymi, które mogą być uznane za formę wsparcia. To właśnie te sytuacje skłoniły Komisję do zmiany przepisów pochodzących z 2005 r.

Przepisy zabronią dofinansowywania przez państwo działalności lotnisk, które obsługują ponad 5 mln pasażerów rocznie. Dozwolone będzie to tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak przenoszenie lotniska lub oczywista zawodność rynku.

Porty lotnicze będą musiały przedstawić dokładny plan wykorzystania dopłaty oraz ograniczyć jej wielkość do minimum. Komisja podkreśliła też, że nie ma mowy o dopłatach do lotnisk, które w istotny sposób nie poprawiają dostępu do danego regionu.

W zależności od wielkości, lotniska mogą liczyć na maksymalne dofinansowanie inwestycji wynoszące 75 proc. (do 1 mln pasażerów rocznie), 50 proc. (1-3 mln) lub 25 proc. (3-5 mln).

Komisja zgodzi się również na pokrywanie strat operacyjnych małych lotnisk w pierwszych latach ich działalności. Wysokość legalnego dofinansowanie również zależy od ruchu. Maksymalna (dla lotnisk do 700 tys. pasażerów rocznie) wynosi 80 proc. kosztów operacyjnych w ciągu pierwszych 5 lat.

Większe lotniska będą miały 10 lat na zmianę modelu biznesowego, by zminimalizować straty operacyjne. Po tym okresie nie będą mogły otrzymywać publicznego wsparcia na pokrycie tego deficytu.

Linie lotnicze będą mogły otrzymywać dopłaty za nowe połączenia tylko od lotnisk obsługujących mniej niż 3 mln pasażerów rocznie. Do tego sens dopłat będzie musiał być dobrze udowodniony. Będą one możliwe jedynie dla zupełnie nowych kierunków i przez maksymalny okres 3 lat, po którym trasa powinna zacząć na siebie zarabiać. Po otrzymaniu dopłaty przewoźnik nie będzie mógł wycofać się z lotów przed zakończeniem finansowania.

Pełne wytyczne Komisji można przeczytać na jej stronie (plik .pdf w języku angielskim). Zostaną one przyjęte i opublikowane w Oficjalnym Dzienniku Unii Europejskiej w marcu.

Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_2550d 2014-02-21 23:30   
gosc_2550d - Profil gosc_2550d
bogate spoleczenstwa, panstwa na zachodzie sa o wiele bardziej zadluzone - liczac zadluzenie jako procent pkb, np niemcy zadluzenie panstwowe wynosi tam okolo 80% pkb - w polsce okolo 55%, to samo zadluzenie prywatne itp
kiwas32 2014-02-21 16:26   
kiwas32 - Profil kiwas32
gosc_004cf: podobnie jak prawo nie działa wstecz tak samo dyrektywy i przepisy UE. Nie sądze, że będzie mieć to odniesienie dla umowy pomiędzy FR a WMI. Natomiast będzie mieć to odniesienie dla połączen uruchamianych od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia.
kiwas32 2014-02-21 16:22   
kiwas32 - Profil kiwas32
gosc_899b1:"Linie lotnicze będą mogły otrzymywać dopłaty za nowe połączenia tylko od lotnisk obsługujących mniej niż 3 mln pasażerów rocznie. Do tego sens dopłat będzie musiał być dobrze udowodniony. Będą one możliwe jedynie dla zupełnie nowych kierunków i przez maksymalny okres 3 lat, po którym trasa powinna zacząć na siebie zarabiać."

No więc zacytowałem. Chodzi tu o dopłaty za nowe połączenie. Dopłaty za nowe połączenia to moim zdaniem właśnie zniżki na konkretne połączenia a nie dopłaty marketingowe na reklame w magazynie pokładowym czy pomalowanie samolotu w barwy regionu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy