CSeries: Trzeci CS100 dołączył do testów

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
06 marca 2014 22:28
Reklama

Trzeci Bombardier CSeries CS100 (C-GWXJ) o oznaczeniu FTV3 dołączył w poniedziałek (3.03) do programu testowego CSeries. Rejs maszyny odbył się prawie 2 miesiące po locie drugiego najnowszego samolotu Bombardiera o oznaczeniu FTV2.

Łącznie do testów posłuży pięć maszyn CSeries tzw. Flying Test Vehicle od FTV1 do FTV5. Kolejne maszyny FTV będą testować integrację systemów, w tym awioniki i systemu fly-by-wire, nowe silniki Pratt & Whitney PW1500G, a także posłużą do demonstracji kabiny pasażerskiej, testów funkcjonalności i niezawodności systemów (F&R) oraz rozszerzonych operacji ETOPS.Warto dodać, że Bombardier poinformował w styczniu iż wejście do służby samolotu CSeries CS100 zostało opóźnione do drugiej połowy 2015 roku. To już kolejne przesunięcie daty dostawy, która w początkach programu określana była na koniec 2013 roku. Według wstępnych prognoz pierwsze maszyny dla SWISS oraz Malmo Aviation zostaną dostarczone pod koniec lipca 2015. To bardzo zła wiadomość, szczególnie dla linii SWISS, która jak najszybciej chciała się pozbyć nieekonomicznych i wysłużonych maszyn Avro.

Kanadyjska prasa twierdzi, że kanadyjskiemu producentowi przygotowanie i prowadzenie testów zajmuje więcej czasu niż sam przewidywał. Tym samym cały program lotów technicznych przedłuży się o ponad 8 miesięcy.Bombardier CSeries to najnowszy produkt kanadyjskiego producenta. Jest to średniego zasięgu, dwusilnikowy i wąskokadłubowy samolot odrzutowy. Rodzina nowych maszyn została podzielona na dwa modele: CS100 oraz CS300, które zabiorą na pokład od 110/120 do 145/160 pasażerów.

Zapraszamy do albumu ze zdjęciami "Mock-up kabiny Bombardiera CSeries" oraz do zapoznania się z wywiadem na temat nowej maszyny "Pięć pytań o... Bombardiera CSeries".

Piotr Bożyk
Fot. Patrick Cardinal

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama