USA i Indie kłócą się o bezpieczeństwo

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 lutego 2014 11:11
4 komentarze
Reklama

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa obniżyła ocenę wiarygodności indyjskiego Generalnego Dyrektoratu Lotnictwa Cywilnego (DGCA), co może oznaczać zaostrzone kontrole techniczne indyjskich samolotów na świecie. W odpowiedzi DGCA wprowadziło prawo zezwalające na zatrzymanie zagranicznych samolotów, które zostaną uznane za "uszkodzone".

FAA uznała, że indyjski DGCA nie ma wystarczającego nadzoru nad przewoźnikami z tego kraju i nie jest w stanie kontrolować stanu technicznego samolotów. Stało się to powodem obniżenia oceny wiarygodności DGCA.

Decyzja FAA oznacza, że zarejestrowane w Indiach samoloty mogą być teraz zatrzymywane zagranicą w celu dokładnej kontroli stanu technicznego. To poważne utrudnienie dla przewoźników z tego kraju. Urzędy nadzorujące bezpieczeństwo lotnicze w innych państwach, w tym m.in. w Australii, mogą również dokonać audytu DGCA.Indyjski nadzorca nie pozostał jednak dłużny. Jak donosi "The Times of India", utworzone zostały dwa zespoły, których zadaniem będą inspekcje stanu technicznego zagranicznych samolotów przylatujących do Indii. Na początek dotyczy to tylko rejsów czarterowych, a kontrole mają być bardzo szczegółowe.

Samoloty, które DGCA uzna za "uszkodzone", mogą zostać zatrzymane w Indiach do czasu usunięcia usterki. Zgodnie ze źródłami gazety ostrym kontrolom mogą zostać poddane samoloty z wszystkich państw zachodnich. Indyjskie władze obawiają się bowiem zaognienia konfliktu, które mogłoby nastąpić, gdyby sprawdzali jedynie amerykańskie maszyny.

Równocześnie DGCA działa jednak na rzecz poprawy standardów bezpieczeństwa indyjskich linii. Urząd wydał okólnik, który przypomina przewoźnikom z tego kraju o konieczności posiadania wszystkich niezbędnych dokumentów, certyfikacji, świadectw przeglądów itp. podczas wykonywania lotów zagranicznych.

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_068dd 2014-02-12 16:36   
gosc_068dd - Profil gosc_068dd
A niech sprawdzają - chętnie poczekam te kilka, kilkanaście godzin.
greg0303 2014-02-12 15:33   
greg0303 - Profil greg0303
Dyrektoriat Generalny Lotnictwa Cywilnego Indii (DGCA) chce porozmawiać z prezesami linii lotniczych na temat odwrócenia obniżenia rankingu bezpieczeństwa lotniczego przez amerykańską FAA do kategorii 2. Zarzuty wobec Indii dotyczą ekspertyz technicznych, treningu personelu, ewidencjonowania przeglądów oraz procedur kontroli bezpieczeństwa i stanu technicznego. Obecna sytuacja może opóźnić wstąpienie Air India do Star Alliance.
gosc_1a89a 2014-02-11 03:11   
gosc_1a89a - Profil gosc_1a89a
To jest niby na rzecz bezpieczeństwa podróżnych, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że oni nawzajem chcą sobie pokazać, kto tu jest większy i ważniejszy Dziwaczne. Podróżujący raczej będą narzekać na gigant opóźnienia, jeśli w ramach kontroli zostanie uziemiony ich samolot, niż docenią, że tak się o nich "dba".
Do Autora tekstu: FAA to jest Federalna Administracja Lotnictwa, a nie Federalna Agencja Lotnictwa.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama