×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


W Stanach brakuje pilotów


W Stanach Zjednoczonych zaczyna brakować pilotów. Problem dotyka przede wszystkim mniejszych przewoźników regionalnych, ale w efekcie duże linie mają trudności z zapewnieniem dowozu pasażerów do swoich hubów. 

Po pięcioletniej przerwie spowodowanej wydłużeniem wieku obowiązkowej emerytury dla pilotów znów rośnie liczba osób odchodzących z tego zawodu. Do tego małym liniom, oferującym słabe zarobki oraz rejsy na krótkich, regionalnych trasach, trudno jest przyciągnąć nowych kandydatów do pracy w kokpicie. Już w 2007 r. po raz pierwszy liczba pilotów odchodzących rocznie na emeryturę w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 2 tys. - podaje "The Wall Street Journal". Od następnego roku wiek emerytalny został podniesiony z 60 do 65 lat. W 2013 r. pracę z powodu wieku zakończyło ponad 1300 pilotów. Prognoza na ten rok mówi o przekroczeniu poziomu 1500. 

Choć na rynku jest coraz mniej pilotów, to pracy dla nich jest coraz więcej. Wynika to m.in. ze zmian dotyczących przepisów o długości pracy pilotów. Ponieważ muszą mieć dłuższe przerwy, linie lotnicze muszą zatrudnić więcej załóg kokpitowych. Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) podniosła także wymagania wylatanych godzin dla pilotów rozpoczynających pracę w liniach lotniczych. To wydłuża i podnosi koszty ich szkolenia.

Piloci z małych linii chętnie przechodzą do większych przewoźników, co pogłębia problem. Spośród 10 tys. aplikacji, które napłynęły w ciągu ubiegłych sześciu tygodni do linii American Airlines, aż 1 tys. pochodziło od pracowników małych przewoźników współpracujących z AA.Niedobór pilotów, a co za tym idzie odwołania połączeń z mniejszych lotnisk, są jednym z powodów znacznej redukcji połączeń United z hubu w Cleveland. Przewoźnik ma trudności z zapełnieniem samolotów, bo linie regionalne dowożą zbyt mało pasażerów. 

Analitycy przewidują, że w 2020 r. liczba odchodzących na emeryturę pilotów przekroczy 2500 rocznie. Przewoźnicy już się do tego przygotowują, a najwięksi, w tym United i Delta, oferują powrót zwolnionym wcześniej załogom kokpitowym.

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinskigość_70cbf - Profil
gość_70cbf
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie